Kalendarium obchodów 440. rocznicy powstania miasta

W wyjątkowym miejscu, w sali Muzeum Zamojskiego, gdzie prezentowane są eksponaty związane założeniem Zamościa, odbyła się konferencja prasowa podczas której oficjalnie ogłoszono kalendarium obchodów 440. rocznicy powstania miasta.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk zaprasza mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania, choć z oczywistych względów nie przewidziano hucznych imprez plenerowych. Mimo to, pomysłodawcy obchodów chcą udowodnić, że nawet w czasach epidemii można znaleźć sposób na ciekawe uczczenie tak ważnej rocznicy.

Z początkami Zamościa wiążą się dwie kluczowe daty. 10 kwietnia 1580 roku kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski wystawił w folwarku Jarosławiec dokument lokacyjny „Nowego Zamościa” – nowoczesnego miasta, które w krótkim czasie miało pełnić istotną w ówczesnej Rzeczpospolitej funkcję obronną, handlową i naukową. Nieco ponad dwa miesiące później, dokładnie 12 czerwca 1580 roku, przebywający w Wilnie król Stefan Batory uprawomocnił Akt Lokacyjny Zamościa. Wówczas rozpoczęła się 440-letnia saga miasta, którego mieszkańcy doświadczali nie tylko momentów chwały, ale też musieli stawiać czoła licznym przeciwnościom losu.

– Rozpoczynamy celebrowanie 440. rocznicy założenia miasta, będziemy się chwalić naszą historią i wszystkim ją pokazywać. W dziejach Zamościa było bardzo wiele ważnych momentów, takich jak na przykład budowa Akademii Zamojskiej z jej znakomitymi nauczycielami, wspomnę choćby Stanisława Staszica. Remontujemy Akademię i budynek wróci do dawnej świetności. Wiek XVII to najazdy Szwedów i Kozaków, a Twierdza pozostała niezdobyta. Mamy też w historii momenty tragiczne, czego przykładem jest zamojska Rotunda, którą również odbudowujemy, by była wizytówką pamięci o tamtych trudnych czasach. Chcemy zainteresować Zamościem turystów, ale i mieszkańców, którzy być może nie znają lub nie doceniają historii miasta, w którym żyją- mówił na konferencji Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Co znalazło się w programie obchodów 440-lecia? Między innymi uroczysta Sesja Rady Miasta i msza w zamojskiej katedrze.

– W Muzeum Zamojskim będzie można obejrzeć oryginał Aktu Lokacyjnego opatrzonego pieczęciami króla Stefana Batorego. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ na co dzień zwiedzający mają sposobność oglądać jedynie kopię tego dokumentu. Na stronie Muzeum Zamojskiego w wersji online będzie prezentowana historia Zamościa przedlokacyjnego, lokacji miasta i jego rozwoju, w formie wykładu doktora Jacka Feduszki- zaprasza dyrektor Muzeum Andrzej Urbański.

10 czerwca swoją premierę będzie miała piosenka o Zamościu przygotowana specjalnie na tę okazję, a 12 czerwca z wieży ratusza zabrzmi „wyjątkowy” hejnał- szczegółów na razie nie zdradzimy. Będzie też wystawa fotografii i gra miejska, ale to tylko nieliczne z propozycji przygotowanych z okazji jubileuszu .

Obchody 440. rocznicy założenia Miasta nie będą ograniczone do jednego weekendu. Z uwagi na dynamiczną sytuację program urodzinowych wydarzeń został rozłożony w czasie i jest aktualizowany na bieżąco. Szczegółowy harmonogram będzie dostępny na stronie internetowej www.zamosc.pl.

Kalendarium obchodów 440. rocznicy powstania miasta

Kalendarium obchodów 440. rocznicy powstania miasta

Opublikowany przez Życie Zamościa Piątek, 5 czerwca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *