“Jánošík 21” w wersji koncertowej

Niestety pogoda znowu spłatała figla i wczorajszy (18 lipca) koncert promenadowy planowany na Rynbku Wodnym musiał przenieść się do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Koncert był nie lada ucztą, bo Namysłowiacy wykonali muzykę do filmu niemego „Jánošík 21” a towarzyszył im Kwartet Jorgi z Waldemarem Rychłym i Januszem Brychem.

„Jánošík 21″ to słowacka produkcja długometrażowa z 1921 roku w reżyserii Jaroslava Siakeľa. Premiera filmu odbyła się dzięki staraniom słowackich emigrantów w USA – reżyseria i jego brata Daniela. Krótko po premierze dzieło zaginęło, odnalazło się dopiero w 1970 roku w Chicago.

Film jest pierwszą produkcja opowiadającą o losach legendarnego rozbójnika, którego postać ciągle żywa jest w kulturze ludowej Polski i Słowacji. Juraj Janosik (żył w latach 1688-1713) i był liderem antyhabsburgskiego powstania chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. W fabule filmu „Jánošík 21″ grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadaną przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy.

Ze względu na wartość kulturową i historyczną dzieła, film w 1995 roku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *