„Jánošík 21” w wersji koncertowej

Niestety pogoda znowu spłatała figla i wczorajszy (18 lipca) koncert promenadowy planowany na Rynbku Wodnym musiał przenieść się do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Koncert był nie lada ucztą, bo Namysłowiacy wykonali muzykę do filmu niemego „Jánošík 21” a towarzyszył im Kwartet Jorgi z Waldemarem Rychłym i Januszem Brychem.

„Jánošík 21″ to słowacka produkcja długometrażowa z 1921 roku w reżyserii Jaroslava Siakeľa. Premiera filmu odbyła się dzięki staraniom słowackich emigrantów w USA – reżyseria i jego brata Daniela. Krótko po premierze dzieło zaginęło, odnalazło się dopiero w 1970 roku w Chicago.

Film jest pierwszą produkcja opowiadającą o losach legendarnego rozbójnika, którego postać ciągle żywa jest w kulturze ludowej Polski i Słowacji. Juraj Janosik (żył w latach 1688-1713) i był liderem antyhabsburgskiego powstania chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. W fabule filmu „Jánošík 21″ grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadaną przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy.

Ze względu na wartość kulturową i historyczną dzieła, film w 1995 roku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *