Inauguracja 6 Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”

Wczoraj (15 sierpnia) wystartowała szósta edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Zainaugurowała je projekcja czterdziestopięciominutowego filmu „Niedokończone msze wołyńskie”.

„Niedokończone msze wołyńskie” to film o zbrodniach dokonanych przez OUN-UPA na Polakach zgromadzonych w kościołach i klasztorach. Narracja skupia się głównie na wydarzeniach jakie miały miejsce w polskich kościołach 11 lipca 1943 roku kiedy to oddziały OUN-UPA napadły na 5 kościołów w trakcie mszy: w Porycku, Krymnie, Chrynowie, Zabłoćcach, Kisielinie.

Narratorem w filmie jest dr Leon Popek – historyk z IPN, który zajmuje się tematyką ludobójstwa na kresach wschodnich i prowadzi ekshumacje ofiar tamtych zbrodni. Jednocześnie jest on potomkiem ofiar zbrodni dokonanej w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej. Jego osobiste rodzinne doświadczenie tego ludobójstwa jest również zaakcentowane w filmie. Jako drugi narrator wystąpi ks. prof. dr hab. Józef Marecki – wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. J. Pawła II w Krakowie, członek kolegium IPN. Jako historyk zajmuje się szczególnie dziejami najnowszymi Kościoła Rzymsko-Katolickiego na Wołyniu.

Wczoraj zamojska widownia obejrzeć mogła także przegląd filmów pozakonkursowych wśród których znalazły się: „Z archiwum zimnej wojny” , „Kryptonim „Orędownicy” Studencki Komitet Solidarności”, „Trzy losy, jedna Polska – bracia Pomarańscy” oraz „Klerycy w komunistycznej armii”.

Gościem specjalnym przeglądu był Piotr Legutko – Dyrektor TVP Historia.

Dzisiaj projekcje filmów konkursowych  oraz wydarzenie towarzyszące Festiwalowi jakim jest potańcówka na Rynku Wodnym .

6 edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”

Wystartowała szósta edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”

Opublikowany przez Życie Zamościa Czwartek, 16 sierpnia 2018

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *