Fotografia Stanisława Orłowskiego i Mirosława Chmiela w Morandówce

Dwie ikony zamojskiej fotografii otworzyły dzisiaj (27 września) wspólną wystawę po wieloznacznym tytułem „Fotografia”.

Stanisław Orłowski i Mirosław Chmiel – bo o nich mowa – to artyści fotograficy z wielkim dorobkiem, których nikomu nie trzeba przedstawiać, ale warto przedstawić ich sylwetki

Stanisław Marian Orłowski – artysta fotografik Członek Rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików. 1960-1985 przewodniczący podkomisji fotografii krajoznawczej PTTK Zamość, w roku 1961 inicjator powołania do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego prezesem pozostawał przez 50 lat, w roku 1968 zainicjował organizację przez ZTF ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Zabytki”, w 1988 roku z jego inicjatywy powołano do życia Galerię Fotografii „Ratusz”, autor i uczestnik wielu wystaw fotografii na terenie kraju, a także spotkań autorskich, prelekcji, plenerów fotograficznych. Autor albumu fotograficznego „Mój Zamość 1961-1980” (Zamość 1916) i „Dwie dekady 1980-2000” (Zamość 2018). Autor ponad 100 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców. Od 1976 roku pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Zamościu jako instruktor fotografii i filmu, w latach 80- tych jako fotoreporter w lokalnej prasie: Tygodnik Zamojski, Wspólna Praca, Redakcja Fotografii KAW w Lublinie.  Kurator galerii fotografii: Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Mercure, Morandówce i Arte Hotel.  W  1976 r. z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna GT. Był organizatorem, komisarzem i konsultantem na wielu plenerach fotograficznych oraz kuratorem wielu wystaw.   Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik  ok. 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

Wyjątkową wystawę tego duetu oglądać można do 25 października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.