Fotografia Stanisława Orłowskiego i Mirosława Chmiela w Morandówce

Dwie ikony zamojskiej fotografii otworzyły dzisiaj (27 września) wspólną wystawę po wieloznacznym tytułem „Fotografia”.

Stanisław Orłowski i Mirosław Chmiel – bo o nich mowa – to artyści fotograficy z wielkim dorobkiem, których nikomu nie trzeba przedstawiać, ale warto przedstawić ich sylwetki

Stanisław Marian Orłowski – artysta fotografik Członek Rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików. 1960-1985 przewodniczący podkomisji fotografii krajoznawczej PTTK Zamość, w roku 1961 inicjator powołania do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego prezesem pozostawał przez 50 lat, w roku 1968 zainicjował organizację przez ZTF ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Zabytki”, w 1988 roku z jego inicjatywy powołano do życia Galerię Fotografii „Ratusz”, autor i uczestnik wielu wystaw fotografii na terenie kraju, a także spotkań autorskich, prelekcji, plenerów fotograficznych. Autor albumu fotograficznego „Mój Zamość 1961-1980” (Zamość 1916) i „Dwie dekady 1980-2000” (Zamość 2018). Autor ponad 100 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców. Od 1976 roku pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Zamościu jako instruktor fotografii i filmu, w latach 80- tych jako fotoreporter w lokalnej prasie: Tygodnik Zamojski, Wspólna Praca, Redakcja Fotografii KAW w Lublinie.  Kurator galerii fotografii: Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Mercure, Morandówce i Arte Hotel.  W  1976 r. z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna GT. Był organizatorem, komisarzem i konsultantem na wielu plenerach fotograficznych oraz kuratorem wielu wystaw.   Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik  ok. 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

Wyjątkową wystawę tego duetu oglądać można do 25 października.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *