Dzień Bożonarodzeniowy w ZSP nr 5 w Zamościu

Już od 17 grudnia 2014 r. w cała nasza  szkolna społeczność miała okazję do przeżywania pięknych tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas WYCHOWANKOWIE SZKOLNEGO INTERNATU oraz ZESPÓŁ WOKALNO-INSTRUMENTALNY CANTO, którzy wraz z opiekunami: p. Moniką Poździk, Małgorzatą Borys-Tur, p. Leszkiem Wróblem i p. Agnieszką Piróg przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je o godz. 10.30 na świetlicy szkolnej, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Młodzież wcieliła się w role Elżbiety, Zachariasza, Maryi i Józefa, pasterzy, anioła, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence oraz Heroda, jego sługi i diabła. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt oraz przepiękna, prawdziwie świąteczna dekoracja. Podczas występu głos zabrała jedna z wychowanek internatu, która w imieniu zespołu artystycznego i chóru złożyła wszystkim zgromadzonym oraz całej szkolnej społeczności świąteczne życzenia.

Czas przedświąteczny w naszej szkole był również okazją do przygotowania kiermaszu stroików i ozdób bożonarodzeniowych, które wykonali uczniowie klas ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU pod kierunkiem pani Olgi Gontarz i pani Renaty Terleckiej w ramach współpracy z CKP.

Przedświąteczne oczekiwanie nie zakończyło się jednak, ale trwało aż do późnego wieczoru, bowiem w godzinach popołudniowych w naszym szkolnym internacie miało miejsce spotkanie opłatkowe. Wigilia oraz Jasełka od wielu lat wpisane są do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym internacie. Tradycyjnie w grudniowy wieczór spotykamy się naszą internacką wspólnotą, by razem trwać  w oczekiwaniu na narodzenie Pana Jezusa. Nawiązując do słów kolędy “Gdzie jest nasze Betlejem”, my odnaleźliśmy go już 17 grudnia.

Cała społeczność naszego internatu – wychowankowie i Wychowawcy Internatu oraz zaproszeni goście zgromadzili się o godz. 17.00 w świetlicy szkolnej, aby obejrzeć przedstawienie jasełkowe przygotowane przez WYCHOWANKÓW INTERNACKIEGO ZESPOŁU ARTYSTYCZNEGO oraz ZESPÓŁ WOKALNO – INSTRUMENTALNY CANTO. Zaproszeni goście: Dyrekcja naszej szkoły: p. Antoni Turzyniecki i p. Sylwia Olejko, przedstawiciele Grona Pedagogicznego, partnerzy szkoły oraz nowo zaprzysiężony Pan Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk z wielką uwagą i podziwem wysłuchali Jasełek. Szkolni aktorzy świetnie wcielili się w swoje role. Przedstawienie miało bardzo atrakcyjną formę wizualną. Symboliczna, ale zarazem efektowna scenografia, śpiew kolędy “Cicha noc nad Palestyną…” przeniosła widza wprost do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat.

Po przedstawieniu udaliśmy się na stołówkę, gdzie miała miejsce druga część naszej uroczystości – kolacja wigilijna. Po wysłuchaniu przemówienia pani Moniki Poździk, która złożyła wszystkim wychowankom i zaproszonym gościom świąteczne życzenia,  pana Dyrektora Antoniego Turzynieckiego oraz pana Prezydenta Andrzeja Wnuka odmówiliśmy wspólną modlitwę poprowadzoną przez księdza Jarosława Kędrę i zaśpiewaliśmy kolędę. Bardzo miłym gestem było przybycie na spotkanie absolwenta naszej szkoły Adama Tymczaka, który zaśpiewał dla nas “Kolędę dla nieobecnych”. Następnym punktem tego tak ważnego dla nas wieczoru, było przełamanie się opłatkiem z nauczycielami, kolegami i koleżankami oraz złożenie życzeń, przy których polało się trochę łez wzruszenia – ale przecież tak powinno być, bo w końcu opłatek to symbol zgody. Gdy już wszyscy obdarowani zostali dobrocią innych poprzez życzenia, zasiedliśmy do stołów. Pojawił się barszcz czerwony z uszkami, krokiety, ryba, śledzie, kapusta z grochem, kompot z suszu… Dzięki wysiłkom naszych wspaniałych pań kucharek mieliśmy szanse spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw za co bardzo serdecznie podziękowaliśmy.

Wigilia w internacie jest niebywałym wydarzeniem – podniosłą uroczystością, którą wszyscy głęboko przeżywamy. Przebiegała ona w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości  i pojednania. Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wigilijny wieczór. Dziękujemy również firmie TOM-POZ OGRODY za przygotowanie szopki bożonarodzeniowej.

Także 19 grudnia w naszej szkole panowało wielkie poruszenie. W poszczególnych salach zorganizowano wigilie “klasowe”, które niewątpliwie integrują klasę i pozwalają lepiej się poznać. Nie bez znaczenia jest i to, że takie spotkania pielęgnują   i utrwalają tradycje, które powinno się przekazać młodym. Mają swoją niepowtarzalną wartość. Uczniowie dzielili  się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia i  śpiewali kolędy. Wspólnie spożywano przygotowane potrawy wigilijne przyniesione przez młodzież, ich rodziców i nauczycieli.

Tekst: Monika Poździk
Fotografie: ZSP nr 5 w Zamościu

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *