Decyzja Sądu Rejonowego w Tomaszowie ws. zatrzymania transportu kamizelek kuloodpornych na Ukrainę – 11.08.2014 r.

Fundacja Otwarty Dialog_Tomaszow Lubelski_2Zablokowane przez Urząd Celny kamizelki zostają w magazynie
Brak dobrej woli współpracy może kosztować ludzkie życie

Warszawa, 11.08.2014 Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim odrzucił zażalenie złożone przez Fundację Otwarty Dialog w sprawie zatrzymania i przetrzymywania transportu kamizelek kuloodpornych na Ukrainę. Od wyroku nie przysługuje prawo do odwołania. Tym samym kamizelki ochronne zamiast ratować ludzie życie nadal będą zalegały w magazynach Urzędu Celnego jako „dowody rzeczowe”.
Na posiedzeniu, które odbyło się 11 sierpnia sąd rozpatrzył zażalenie odnośnie 42 szt. kamizelek kuloodpornych, które pozostają w magazynie Urzędu Celnego jako dowody rzeczowe.

Zarekwirowany na granicy sprzęt, zaliczony w poczet dowodów, nie może spełniać swojej roli – służyć ochronie życia, wobec czego w imieniu Panów Kusznira i Khavunki Fundacja złożyła zażalenie w tej sprawie. Niezmiennie staliśmy na stanowisku, że Urząd Celny nie powinien ich traktować jako dowodów rzeczowych. Tym sposobem praktycznie wspiera działania Rosji – blokując każdą kamizelkę zwiększa ryzyko, że ktoś straci życie. Jak komentuje adwokat Wojciech Mądrzycki:

„Sąd nie podzielił naszego stanowiska oddalając je  i twierdząc, że  ze na tym etapie postępowania prokuratorskiego,  kiedy prowadzone są jeszcze  działania śledcze, kamizelki mogą być jeszcze potrzebne. Ale co najważniejsze – postanowienie nie przekreśla zwrotu kamizelek.” I dodaje:

„Spodziewamy się szybkiego zakończenia sprawy. Może nastąpić to niebawem, choć nie ma jeszcze ustalonej daty. Może to być kwestia dwóch tygodni jednak wszystko zależy o decyzji i dobrej woli Urzędu Celnego, których w tej chwili brakuje.”

W trakcie trwania posiedzenia przed budynkiem sądu odbył się protest przeciwko przetrzymywaniu kamizelek kuloodpornych. Fundacja Otwarty Dialog wraz z EuroMajdan Warszawa i przedstawicielami mniejszości ukraińskiej apelowała o zwrócenie sprzętu potrzebującym. Swoją solidarność z protestującymi wyrazili m.in. Ukraińcy zamieszkali w Tomaszowie Lubelskim. Wielu z nich traktuje decyzję Urzędu Celnego jako sprzyjające Rosji. Rzecznik Prasowy Fundacji Tomasz Czuwara, komentując sprawę, podkreśla, jak ważne jest szybkie unormowanie polskiego prawa w tym zakresie. O ile nikt nie kwestionuje polskiego prawa, o tyle zbyt gorliwe jego respektowanie przez Urząd Celny, a nawet nadinterpretacja prawa karze myśleć, że celnicy chcą ze wszystkich sił utrudnić dostawy sprzętu ratującego życie i podkreśla:

„W tej chwili bezduszne przepisy prawa blokują pomoc ratującą życie. Jednak większym problemem niż same prawo są obecnie Ci, którzy je egzekwują. Dlaczego człowieka, który otwarcie, w przeszklonym aucie z kamizelkami leżącymi na siedzeniach, a dodatkowo informuje celników o tym co wiezie traktuje się jak przemytnika i zamyka w areszcie? Czemu to ma służyć? Polskie prawo nie jest precyzyjne w zakresie transportu kamizelek, a wykładnia celników jest jego nadinterpretacją. Ktoś ewidentnie nie chce, aby ta pomoc trafiła do potrzebujących.”

O postępach w sprawie będziemy informowali na bieżąco. Wszelkich komentarzy w sprawie i dodatkowych informacji udziela Rzecznik Prasowy Fundacji Otwarty Dialog Tomasz Czuwara.
Materiał nadesłany przez:

Biuro prasowe
Fundacja Otwarty Dialog
tel: +48 534 670 800
www.odfoundation.eu
tomasz.czuwara@odfoundation.eu

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

One thought on “Decyzja Sądu Rejonowego w Tomaszowie ws. zatrzymania transportu kamizelek kuloodpornych na Ukrainę – 11.08.2014 r.

  • 4 sierpnia 2017 o 18:33
    Permalink

    W tej sytuacji fundacja Otwarty Dialog powinna się opowiedzieć za proponowana przez PiS reformą sądownictwa. A tymczasem nawołują do obalenia rządu. Jest to wyraźna niekonsekwencja.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *