Akademia Suzuki Violinki w Ziarnku Grochu – 30.04.2015

30 kwietnia nasza redakcja miała przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu dla najmłodszych Zamościan, które odbyło się w klubo-kawiarni Ziarnko Grochu  przy ul. Bazyliańskiej 7.

Już od godziny 17 w rodzinnym lokalu zbierały się zainteresowani spotkaniem rodzice wraz ze swoimi pociechami.  Wszystko po to, by wziąć udział  w balu najmłodszych zamojskich muzyków –  uczniów programu wokalno–rytmicznego od 6. miesiąca życia Akademii Suzuki Violinki. Impreza miała otwartą formę,   trwała ponad dwie godziny, w czasie których uczniowie i chętne dzieci wspólnie tańczyły, śpiewały i prezentowały swoje osiągnięcia z zajęć.

W wydarzeniu uczestniczyło około 20 dzieci. Młodzi muzycy grali na instrumentach i brali udział w wielu muzycznych zabawach, takich jak taniec, zabawy chustą klanza, zajęcia rytmiczne. Nie zabrakło też śpiewów – zabrzmiała „Piosenka o Koniku”, „Cha cha” i „Rakieta”.
Starsi i młodsi goście Ziarnka Grochu mogli zjeść  pyszne ciastko, wypić soczek oraz chwilę odpocząć na wygodnych sofach.

Bal został przeprowadzony przez Akademię Suzuki Violinki – jedyny ośrodek tej metody w naszym mieście. Każda wykonywana w ramach Akademii Suzuki Violinki zabawa jest edukacyjna – pobudza pracę półkul mózgowych, dzięki czemu dzieci łatwiej uczą się języków obcych, matematyki, uwrażliwiają się na otoczenie i muzykę.

Akademia Suzuki Violinki organizuje liczne koncerty – m.in. w Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, charytatywne, w kościołach, kolędowe, indywidualne, rodzinne.  Często są to koncerty transmitowane przez lokalną telewizję i nagłaśniane przez wywiady w radio. Obecnie zbliża się koncert „Kilometry Dobra” na zamojskim Rynku Wielkim, który odbędzie się już 31 maja.

Po wspólnych zabawach w Ziarnku Grochu nasza Redakcja miała przyjemność porozmawiać z Katarzyną Puzio, inicjatorką Akademii Suzuki Violinki.

Życie Zamościa: Czym się wyróżnia Akademia z innych zamojskich szkół?

Katarzyna Puzio: Przede wszystkim metodyką i formą pracy. Opracowywana przez kilkadziesiąt lat przez dr Suzuki metodyka została stworzona w taki sposób, aby  naturalnie i harmonijnie dla dziecka nauczyć je koncentracji oraz rozwijać jego wrażliwość. To również bezstresowa nauka gry na instrumencie  już od 3 roku życia dziecka.

ŻŻ: Kto może uczyć metodą Suzuki?

KP: Zajęcia mogą prowadzić wyłącznie wykwalifikowani przez European Suzuki Association nauczyciele. W naszej zamojskiej Akademii Suzuki uczą  zwodowi muzycy, absolwenci akademii muzycznych, nauczyciele ESA (p. Katarzyna Puzio i p. Bartosz Senczak – przyp. red.).

ŻŻ: Czy Akademia Suzuki Violinki to tylko nauka gry na skrzypcach?

KP: Sercem Violinek jest kilkudziesięcioosobowa klasa skrzypiec oraz stale powiększająca się klasa wokalno–rytmiczna Pre–Suzuki. Dzisiejsza zabawa zorganizowana była właśnie dla uczniów tego programu. Zajęcia odbywają  się w formie grupowej, w trzech grupach wiekowych. To wspólna zabawa muzyką, gra na instrumentach perkusyjnych oraz przygotowanie do nauki gry na instrumencie wg metody Suzuki.

Informujemy, że obecnie trwają zapisy do programu Pre Suzuki od 6. Miesiąca życia oraz  nauki  gry na skrzypcach od 3. Roku życia. Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy na fotorelację z muzycznego wydarzenia w Ziarnku Grochu.

Redakcja: Monika Mikołajewicz
Foto.: Życie Zamościa + Violinki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.