81-rocznica agresji ZSRR na Polskę – uroczystości w Zamościu

17 września (czwartek) minęło dokładnie 81 lat, gdy ZSRR dokonał zbrojnej agresji na Polskę.

Obchody rocznicowe w Zamościu rozpoczęły się mszą św. o godz. 17 tej w intencji poległych w obronie naszej Ojczyzny w Katedrze Zamojskiej oraz z okazji 300-lecia Synodu Zamojskiego. Następnie  o godz. 18 tej  na  Rynku Wielkim odbyła się manifestację patriotyczną, ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienie  Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka, który powiedział; Dzisiaj przeżywamy podwójną rocznicę w naszym mieście 300-lecia Synodu Zamojskiego i 81-rocznica agresji ZSRR na Polskę. 81 lat temu Rzeczpospolita stawiała heroiczny opór hitlerowskiemu najeźdźcy i ZSRR.

Nie zabraknie też modlitwy, apelu poległych, salwy honorowej a także złożenia wieńców przez delegacje. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Andrzej Wnuk, powiatu zamojskiego Stanisław Grześko, przedstawiciele służb mundurowych, mieszkańcy i zebrani turyści.

Msza święta za Ojczyznę w 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w Katedra W Zamościu

Opublikowany przez Życie Zamościa Czwartek, 17 września 2020

Uroczystości patriotyczne upamiętniające 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

Opublikowany przez Życie Zamościa Czwartek, 17 września 2020

Agresja ZSRR na Polskę
Agresja ZSRR na Polskę, IV rozbiór Polski[1] – zbrojna napaść dokonana 17 września 1939 przez ZSRR (bez określonego w prawie międzynarodowym Wikiźródła wypowiedzenia wojny) na Polskę, będącą od 1 września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą. Element działań wojennych kampanii wrześniowej – pierwszej kampanii II wojny światowej.
Na mocy Wikiźródła tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską, co było eufemistycznym określeniem przewidywanego jeszcze przed wybuchem II wojny światowej najazdu Niemiec na Polskę[a]. 3 września 1939 roku Kliment Woroszyłow nakazał podwyższenie gotowości bojowej w okręgach, które miały wziąć udział w ataku oraz rozpoczęcie tajnej mobilizacji. Stalin zdecydował się na uderzenie, gdy wywiad doniósł o podjętej 12 września na brytyjsko-francuskiej konferencji w Abbeville decyzji o zaniechaniu podjęcia działań ofensywnych[2].
Sowiecka agresja rozpoczęła się bezzwłocznie po wejściu w życie w dniu 16 września, podpisanego dzień wcześniej w Moskwie, ostatecznego układu rozejmowego pomiędzy ZSRR a Japonią, kończącego nieformalną wojnę sowiecko-japońską na pograniczu Mandżukuo i Mongolii[3] – serię starć pomiędzy japońską Armią Kwantuńską a Armią Czerwoną rozpoczętych 15 maja 1939 roku, których kulminacyjnym momentem była rozpoczęta 20 sierpnia i zakończona 27 sierpnia zwycięstwem Armii Czerwonej bitwa nad Chałchin-Goł. Żelazną zasadą strategii Stalina było bowiem prowadzenie działań wojennych wyłącznie na jednym froncie.
Ambasador niemiecki w Moskwie Friedrich-Werner von der Schulenburg 16 września o godz. 18 przybył do siedziby Mołotowa, by domagać się, zgodnie z instrukcją Ribbentropa, natychmiastowego uderzenia na Polskę. Była to jego kolejna od wybuchu wojny interwencja w tej sprawie. (wikipedia)

Organizatorzy wydarzenia – Miasto Zamość, Garnizon Zamość, Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu, Światowy Związek Żołnierzy AK – Okręg Zamość, Stowarzyszeni „Jesteśmy z Tobą – Bądź z nami”

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *