77. rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie

Dzisiaj (27 listopada) pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 w Zamościu odbyły się obchody rocznicy Aktion Zamość czyli zakrojonej na szeroka skalę akcji wysiedleńczej, która objęła tereny Zamojszczyzny.

Podczas dzisiejszych obchodów które zainaugurowała msza św. w kościele św. Michała Archanioła. Następnie odbyły się uroczystości przy Pomniku Ofiar Faszyzmu zlokalizowanego przy ul. Okrzei w Zamościu. Tam odśpiewano Hymn Państwowy, głos zabrali zaproszeni goście, rozległ się Apel Pamięci i Salwa Honorowa. Złożono też wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie uroczystości przeniosły się do ZSP Nr 4 czyli popularnej Budowlanki, której właśnie patronują Dzieci Zamojszczyzny czyli najmłodsze ofiary akcji hitlerowców.

W tym roku podczas obchodów uroczyście odznaczono medalem „Zasłużony dla Zamościa”  Beatę Kozaczyńską, autorkę m. in. wystawa pt. „Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe” prezentowanej w ostatnim czasie m. in. w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość a także w Książnicy Zamojskiej. W chwili obecnej wystawę tej autorki pt. Ocalone z transportów dzieci Zamojszczyzny czyli 240 fotografii oraz dokumenty archiwalne oglądać można w „Budowlance”.

Dodajmy, że Beata Kozaczyńska jest doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (Instytut Edukacji). To autorka licznych książek naukowych i publicystycznych poświęconych tragedii osób wysiedlonych z Zamojszczyzny.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.