75 Rocznica Wysiedleń na Zamojszczyźnie – uroczystości w ZSP nr 4

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu 27 listopada 2017 r. w 75 Rocznicę Wysiedleń na Zamojszczyźnie odbyło się uroczyste  odsłonięcie tablicy upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia. 

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu wraz z członkami Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych okręgu Zamość od 17 lat czczona jest pamięć tamtych dni. Zadaniem Szkoły i Związku jest przekazywanie tych informacji potomnym, stąd zrodził się pomysł na upamiętnienie miejsca obozu, na którym obecnie znajduje się Szkoła. Odsłonięta uroczyście tablica przedstawia grupę dzieci oderwanych od rodzin i domu rodzinnego. Płaskorzeźbę sfinansowała Rada rodziców Szkoły oraz Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych okręgu Zamość.Wykonawcą tablicy jest młodzież z Liceum Plastycznego w Zamościu.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali. Prezes Zarządu Okręgu Zamość Polskiego  Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Julian Grudzień, v-ce prezydent Miasta Andrzej Zastąpiło, Pani Kurator Oświaty i pan v-ce Wojewoda.Tablice poświęcił proboszcz parafii św. Michała Wiesław Galent.

Uczestnik tamtych chwil Julian Grudzień powiedział…..,,cieszę się bardzo, że szkoła już od 17 lat nosi im. Dzieci Zamojszczyzny. To zapewnia, że gdy nas nie będzie pamięć o tragedii Ziemi Zamojskiej będzie wieczna.

Płaskorzeźba wykonana pod kierunkiem pana Zygmunta Jarmuła. Po uroczystościach w ZSP nr 4  zgromadzeni udali się na mszę św. do Kościoła św. Michała Archanioła. Przewodniczył jej ks. kan. płk Bogusław Romankiewicz, proboszcz parafii wojskowej w Zamościu. Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii pw. Świętego Michała Archanioła ks. dr Wiesław Galant. Przypomniał w niej, że wiara idzie w parze z dbałością o wartości.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele. Andrzej Dera – Sekretarz Stanu  Kancelarii Prezydenta RP, władze Miasta Zamość, władze samorządowe, wojewódzkie, oświatowe, poczty sztandarowe i młodzież.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *