7.Festiwal podróży Eskapady Kresowe rozpoczęty

Młodzież z zamojskich liceów I LO, II LO, III LO, Elektryka i Społeczniaka  w pierwszym dniu 7 .Festiwalu podróży Eskapady Kresowe (24.09.) wysłuchała trzech prezentacji, które odbyły się w CKF Stylowy w Zamościu. O  górach –  prezentacji  (Magdalena Magda Mada Gąbka o jaskiniach( Katarzyna Mięsiak ) oraz prezentacji o Islandii Jacka Podkościelnego.

Magdalena Gąbka  na swoim spotkani z licealistami opowiadała jak zacząć przygodę z górami. Wdrapała się na kilka alpejskich 4-tysięczników (m.in. Mount Blanc, Matterhorn, Duforspitze), jeden 6-tysięcznik w Himalajach (Island Peak) i kilka 5-tysięczników (m.in. Elbrus, Kala Pattar, Gokyo Ri).

Kolejny gościem na spotkaniu  z młodzieżą tegorocznego festiwalu Eskapady Kresowe była już po raz trzeci  Katarzyna Mięsiak-Wójcik – Alpinistka, speleolog, nurek, a przede wszystkim podróżniczka. Ukończyła geografię na UMCS w Lublinie. Członkini Klubu Wysokogórskiego Lublin oraz Zarządu Polskiego Towarzystwa Geograficznego Oddział Lubelski. Współorganizowała i brała udział w kilkudziesięciu wyprawach w Alpy (m.in. Matterhorn, Dent d’Herens, Grand Combin, Barre de Ecrins, Piz Badile), góry Kaukazu (m.in. Elbrus, Kazbek), Pamiru (Pik Lenina) i Afryki (Kilimandżaro, Mount Kenya) czy Azji (m.in. Mount Kinabalu).

Ostatnią prezentację przedstawiał nauczyciel w I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zamościu  – podróżnik Jacek Zbigniew Podkościelny, który opowiadał o wyprawie na Islandię.

Młodzież, również mogła dotknąć  i poczuć namiastkę uczuć jakie towarzyszą  uczestnikom wypraw jaskiniowych, ponieważ pani Katarzyna Mięsiak-Wójcik zaprosiła uczestników do przebrania się w strój speleologiczny i opowiedzenia o swoich wrażeniach.

Zapewne male ziarenko zostało zasiane aby pokazać młodym ludziom, że można rozwijać swoje pasje , zdobywać świat i przy tym wiele się nauczyć.

Po raz pierwszy partnerem festiwalu jest Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Lubelski!, który przekazał dla młodych ludzi zakładki do książek i mapy.

Zapraszamy na naszą fotorelację z tego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.