6 Zamojski Festiwal Podróży “Eskadady Kresowe” – Robert Róg

Za nami 6 Zamojski Festiwal Podróży “Eskadady Kresowe”.W pierwszym dniu prezentacjo o swoich pasjach z jazdy na nartach opowiadał zaproszony gość Robert Róg.

Instruktor narciarstwa PZN, instruktor narciarstwa wysokogórskiego PZA, instruktor ratownictwa GOPR, przewodnik sudeckim PTTK, międzynarodowy przewodniki UIMLA.

Jak obliczyłem mam już za sobą ponad 45 sezonów narciarskich, a ponad 25 lat pracuję jako instruktor narciarstwa.  Najczęściej skituruję i szkolę w naszych i czeskich Karkonoszach prowadząc obozy Szkoły Górskiej i Skiturowe Przejścia Karkonoszy. Mam też ulubione miejsca w słowackich Tatrach i w Alpach, do których prawie co roku powracam z grupami szkoleniowymi.

W wolnych chwilach najchętniej też wybieram skitury. Jedna z najciekawszych tur, jaką zrobiłem, to Italian High Level Route, przejście Zermatt-Zermatt ale po włoskiej stronie. Przy tej okazji weszliśmy na 10 czterotysięczników, (Breithorn-dwa wierzchołki, Roccia Nera, Castor, Punta Felik,  Balmenhorn, Piramide Vincent, Ludwigshohe, Parotspitse, Corno Nero, Zumsteinspitze, Punta Gnifetti ). Z ośmiu z nich zjechaliśmy na nartach.  Trasa ta zaliczana jest do najpoważniejszych skialpinistycznych dróg w Alpach. Zrobiła na mnie większe wrażenie niż słynna Haute Route (Chamonix-Zermatt), którą przeszliśmy samodzielnie w małym zespole

Czasem w wysokie góry nie zabieram nart. Tak było w czasie wyprawy w 2008 roku w Pamir Zachodni (Tadżykistan). W stylu alpejskim weszliśmy na Pik E. Korżeniewskiej 7134 m i Pik Ismaila Sommoniego  (Pik Kommunizma) 7495 m.
Bardzo ciekawym doświadczeniem był udział w kilkuosobowej wyprawie w styczniu 2014  na Noszak 7492m w Hindukuszu w Afganistanie.  Chociaż nie udało nam się powtórzyć pierwszego zimowego (polskiego) wejścia na tę górę, to działanie w zimowych warunkach w wysokich górach dało nam wiele satysfakcji.

6 Zamojski Festiwal Podróży "Eskadady Kresowe" Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu

Opublikowany przez Życie Zamościa Sobota, 26 września 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.