440 lat Zamościa – wyjątkowy hejnał i przemówienie Prezydenta

Dokładnie dzisiaj czyli 12 czerwca mija 440 lat od momentu kiedy król Stefan Batory uprawomocnił akt lokacyjny Zamościa. Dokument ponad dwa miesiące wcześniej ,bo jeszcze w kwietniu 1580 wystawił fundator miasta  – hetman i kanclerz wielki koronny Jan Sariusz Zamoyski herbu Jelita.

Jak na ówczesne czasy Zamość był miastem bardzo nowoczesnym i łączył w sobie funkcje handlową, obronną oraz naukową. Warto wspomnieć, że powstał „z niczego” na bagiennym terenie który początkowo trzeba było osuszyć. Projektantem i budowniczym miasta był włoski architekt Bernardo Morando, który stworzył miasto idealne wzorowane na Padwie.

XVI wieczny Zamość był miastem wielokulturowym dzięki osiedleniu się tutaj Greków, Ormian i Żydów. Narodowościom tym fundator miasta nadał stosowne przywileje dzięki którym handel w Zamościu kwitł, a samo miasto było ważnym punktem na szlaku handlowym.

Uroczystości obchodów 440. urodzin miasta rozpoczęły się w środę (10 czerwca) dzisiaj w ramach uroczystości zamościanie i turyści mogli wysłuchać hejnału z wieży ratuszowej, który wyjątkowo wybrzmiał na cztery, a nie na trzy strony świata.

Po hejnale przemówienie do zgromadzonych wygłosił Prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk.

Następnie odczytano dokument lokacyjny. Zabrzmiały też salwy w wykonaniu Banitów Zamojskich.

Nie zabrakło występów artystycznych Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna oraz  Capelli All’antico z Zamojskiego Domu Kultury.

O zachowanie bezpiecznej odległości dbali Banici Zamojscy i Stowarzyszenie Turystyka z Pasją w epokowych strojach.

Zapraszamy na nasza relację

Hejnał na cztery strony świata w 440. urodziny Zamościa

Opublikowany przez Życie Zamościa Piątek, 12 czerwca 2020

Wystąpienie Prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka z okazji 440. rocznicy nadaniu miastu aktu lokacyjnego

Opublikowany przez Życie Zamościa Piątek, 12 czerwca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *