440 lat Zamościa – wyjątkowy hejnał i przemówienie Prezydenta

Dokładnie dzisiaj czyli 12 czerwca mija 440 lat od momentu kiedy król Stefan Batory uprawomocnił akt lokacyjny Zamościa. Dokument ponad dwa miesiące wcześniej ,bo jeszcze w kwietniu 1580 wystawił fundator miasta  – hetman i kanclerz wielki koronny Jan Sariusz Zamoyski herbu Jelita.

Jak na ówczesne czasy Zamość był miastem bardzo nowoczesnym i łączył w sobie funkcje handlową, obronną oraz naukową. Warto wspomnieć, że powstał „z niczego” na bagiennym terenie który początkowo trzeba było osuszyć. Projektantem i budowniczym miasta był włoski architekt Bernardo Morando, który stworzył miasto idealne wzorowane na Padwie.

XVI wieczny Zamość był miastem wielokulturowym dzięki osiedleniu się tutaj Greków, Ormian i Żydów. Narodowościom tym fundator miasta nadał stosowne przywileje dzięki którym handel w Zamościu kwitł, a samo miasto było ważnym punktem na szlaku handlowym.

Uroczystości obchodów 440. urodzin miasta rozpoczęły się w środę (10 czerwca) dzisiaj w ramach uroczystości zamościanie i turyści mogli wysłuchać hejnału z wieży ratuszowej, który wyjątkowo wybrzmiał na cztery, a nie na trzy strony świata.

Po hejnale przemówienie do zgromadzonych wygłosił Prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk.

Następnie odczytano dokument lokacyjny. Zabrzmiały też salwy w wykonaniu Banitów Zamojskich.

Nie zabrakło występów artystycznych Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna oraz  Capelli All’antico z Zamojskiego Domu Kultury.

O zachowanie bezpiecznej odległości dbali Banici Zamojscy i Stowarzyszenie Turystyka z Pasją w epokowych strojach.

Zapraszamy na nasza relację

Hejnał na cztery strony świata w 440. urodziny Zamościa

Opublikowany przez Życie Zamościa Piątek, 12 czerwca 2020

Wystąpienie Prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka z okazji 440. rocznicy nadaniu miastu aktu lokacyjnego

Opublikowany przez Życie Zamościa Piątek, 12 czerwca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *