39 ZLT – WSZĘDZIE JEST WYSPA TU Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 28.06.2014

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – laureat Buławy Hetmańskiej 1986 za spektakl „Żywot Józefa” 28 czerwca o godz. 19.00 w Zamojskim Domu Kultury wystawił spektakl muzyczny na podstawie tekstów Wisławy Szymborskiej Wszędzie jest wyspa Tu

Wszędzie jest wyspa Tu to przedstawienie rozpięte między formą recitalu a wieczoru poetyckiego. Inspiracją do powstania scenariusza były wybrane przez reżyserkę wiersze Wisławy Szymborskiej. Spektakl Smalary ma swoje źródło w „Przypowieści” odnosząc się nie tylko do utworu Szymborskiej, ale i do tej konkretnej formy literackiej.

Rybacy wyłowili z głębiny butelkę. Był w niej papier, a na nim
Takie były słowa: „Ludzie, ratujcie! Jestem tu, Ocean mnie
wyrzucił na bezludna wyspę. Stoję na brzegu i czekam pomocy.
Spieszcie się, jestem tu!”
– Brakuje daty. Pewnie już za późno. Butelka mogła długo
pływać w morzu- powiedział rybak pierwszy.
– I miejsce nie zostało oznaczone. Nawet ocean nie wiadomo
który – powiedział rybak drugi.
– Ani za późno, ani za daleko. Wszędzie jest wyspa Tu-
powiedział rybak trzeci.
Zrobiło się nieswojo, zapadło milczenie. Prawdy ogólne mają to do siebie.

Zgodnie ze swoją naturą – przypowieść jest prosta, czytelna, wyrazista. Bawiąca alegoriami, zaskakująca skojarzeniami, daleka od oczywistości, poszukująca prawdy w znakach, w starannie dobranych słowach.

Widowisko utrzymane jest w klasycznej formie, skupionej na przekazaniu sensów, ukrytych w wersach poezji Szymborskiej. Na wyspie Tu znajduje się sofa, stolik, maszyna do pisania, krzesło. W tej przestrzeni rezydują cztery postaci kobiece. Ich głosy prowadzą rozbitków przez historię życia, zapisaną w słowach. W tym wielogłosie jest spokój, pewność siebie, wdzięk i potrzeba zatracenia się. Muzycy tworzą na żywo aranżacje, korzystając z instrumentarium złożonego z wiolonczeli, saksofonu i fortepianu. Poszukują, rozpoczynając od inspiracji. Nie wypaczają znaczeń, zawartych w wierszach Szymborskiej, nawet jeżeli chwilami poczynają sobie odważnie w obszarze muzycznych skojarzeń.

Smalara oddaje hołd Noblistce, nie tracąc przy tym bezpretensjonalności, werwy i zacięcia, z jakim zaprasza widzów do pobytu na wyspie Tu. Jak u siebie poczują się na niej wszyscy miłośnicy poezji oraz wszyscy rozbitkowie poszukujący emocji, wydobywanych ze słów uważną i kunsztowną pracą sceniczną.

scenariusz i reżyseria: Magdalena Smalara
muzyka: Urszula Borkowska
dekoracje, kostiumy, reżyseria światła: Jan Kozikowski

obsada:
Izabella Bukowska
Natalia Sikora
Magdalena Smalara
Joanna Trzepiecińska

Urszula Borkowska – fortepian
Marcin Świderski – saksofon
Konrad Kubicki – kontrabas
info. ZDK

Zapraszamy do Galerii foto.Mirosław Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *