30-lecie pracy twórczej Jerzego Tyburskiego

Wczoraj ( 7 czerwca) w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej odbył  się jubileusz 30-lecia pracy twórczej dyrektora Galerii, któremu towarzyszył wernisaż wystawy pt. „.Obfitość”.

Tak się udało w Zamościu, że Jerzy Tyburski jest nie tylko świetnym artystą, ale i menadżerem. Płodny malarz,  ale i świetnie zarządzający Galerią, sprowadza tu gwiazdy europejskiego i światowego formatu, dzięki czemu my zamościanie mamy świetną ucztę– powiedział na wernisażu prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk.

Jak powiedział prezydent Wnuk Jerzy Tyburski ma jeszcze jedną zaletę – potrafi świetnie integrować  zamojskie środowisko zarówno wokół Galerii jak i różnych inicjatyw, dzięki czemu Zamość może chwalić się swoimi artystami.

Artysta jak sam mówi od lat jest wierny malarstwu figuratywnemu. W dziedzinie jego zainteresowań są martwe natury, sceny figuralne, elementy zwierzęce,  kwiaty a także postać kobieca. Na pytanie co inspiruję artystę Jerzy Tyburski odpowiedział, że niezmiennie życie

Życie inspiruje, zdarzenia, przeżycia, nie zawsze pozytywne, ale to kształtuje artystę i to jest bardzo piękne. Bo dzięki życiu i doświadczeniom obrazy się systematycznie pojawiają– powiedział Jerzy Tyburski.

 

Jerzy Tyburski urodził się w 1964 roku w Lubaczowie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował na Wydziale Nauk Humanistycznych, Katedrze Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (dyplom w 1989 r.). W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki. Autor wielu wystaw indywidualnych i udział w zbiorowych.

Nagrody i wyróżnienia

2002 – wyróżnienie miesięcznika Art&Business „Obraz roku 2001”

2004 – nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Autograf”

2010 – wyróżnienie, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Konfrontacje”, Leszno

2013 -Zamojska Osobowość Roku „Morando”2012 (nominacja)

2017- Odznaka Honorowa- „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Prace w zbiorach BWA-Galeria Zamojska, Galeria ZPAP w Lublinie, Muzeum Miasta Wrocław, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.