23 SACROFILM – szukając prawdy

W kolejnym dniu 23 Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm (20.02.2018) widzowie przed południem mogli obejrzeć nowy religijny film ,,Sprawa Chrystusa”. Film trzymający w napięciu, film oparty na prawdziwej historii Lee Strobla, dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera i autora bestsellerowej książki „Sprawa Chrystusa”, na której oparto scenariusz tej pasjonującej opowieści.

Lee (Mike Vogel) był na samym szczycie. Jego mistrzowskie reportaże śledcze przynosiły mu nagrody i umożliwiały awans w „Chicago Tribune”, a w domu czekała na niego kochająca żona (Erica Christensen) i dzieci. Miał poczucie, że jako pan swojego losu jest zawsze nieomylny. Pewnego wieczoru jednak wszystko się zmieniło… Groźba utraty rodziny stała się przyczyną, dla której ten zagorzały racjonalista i ateista postanowił zmierzyć się z największą tajemnicą chrześcijaństwa. Wtedy jeszcze nie wiedział, że będzie to najważniejsze dziennikarskie śledztwo w dziejach. Przed projekcją o filmie słowo wstępu przedstawił ks. prof. Marek Lis – filmoznawca z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

W popołudniowym seansie 23 Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm  widzowie zobaczyli film Sława, reż. K. Grozewa, P. Walchanow, który przedstawia proletariackie kino z Bułgarii o zmaganiach kolejarza ze skorumpowanym ministerstwem transportu– taki opis filmu nie brzmi jak przepis na hit na lato. Jednak kreacje aktorów, humor i głęboka empatia obecne w “Sławie” tworzą kino, które – niezależnie od pory roku – warto zobaczyć.

Przed projekcją filmu ks. prof. Marek Lis – filmoznawca z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego odebrał tytuł i statuetkę Ambasadora Kultury Zamościa z rąk prezydenta Andrzeja Wnuka za pracę i rozsławianie zamojskiego festiwalu Sacrofilm. Ks. Marek powiedział…,, mam szczęście spotykać na swojej drodze ludzi, którzy robią fantastyczne rzeczy i w jakiś sposób ci ludzie pozwalają,że mogę się do nich dołączyć. Ja jestem tylko towarzyszem tej drogi dlatego,że całą robotę wykonują inni jak dyr. CKF Stylowy Andrzej Bubeła i dyr. MDFR Sacrofilm ks. Wiesław Mokrzycki. O Sacrofilmie dowiedziałem się dobre paręnaście lat temu od pana Krzysztofa Zanussiego. Kończąc redagowanie encyklopedii filmu religijnego tam umieściłem hasło SACROFILM i to był taki pierwszy moment w 2007 r 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.