226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – Zamość

W 226 rocznice uchwalenia konstytucji 3 maja na Ryku Wielkim w Zamościu  odbyła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem  wojskowym, uroczyste podniesienie flagi państwowej . Przemówienie okolicznościowe do zebranych wygłosił prezydent Andrzej Wnuk mówiąc;
,, święto Konstytucji 3 maja obchodzimy je co roku od 226 lat w podniosłym nastroju. Dziś bez przyczyny zespół  ,, Zamojszczyzna ” pięknym polonezem naszym tańcem narodowym uświetniła dzisiejsze uroczystości na Rynku Wielkim w Zamościu, bardzo wam serdecznie za to dziękuję. Wśród zgromadzonych na placu jest mnóstwo ludzi, mnóstwo młodzieży, osób starszych, kombatantów. Dla wielu z Was oczywistym jest dlaczego dzisiaj 3 maja tak uroczyście obchodzimy ta rocznicę ale wielu zastanawia się po co co roku bez względu na pogodę stajemy tutaj i dajemy przykład , dajemy świadectwo temu co działo się w Polsce ponad dwa wieki temu. To dzisiaj honorujemy wszystkich twórców pierwszej w Europie a drugiej na świecie po amerykańskiej Konstytucji. Konstytucji nowoczesnej, która paradoksalnie nie była już emanacją naszej sił. Ówczesny układ polityczny po mimo wielkich reform sejmowych nie był w stanie zatrzymać lawiny, która potoczyła się później. Lawiny wydarzeń,która spowodował, że Polska na wiele lat utraciła niepodległość. Konstytucja 3 maja była raczej dramatyczną odezwą – Obudźcie się……”

Zespół Pieśni i Tańca ,,Zamojszczyzna ” zatańczył podczas uroczystości święta Konstytucji 3 maja na Rynku  Wielkim taniec narodowy –  polonez.

Odbył się apel pamięci, salwa honorowa i  salut armatni w rocznicę uchwalenia Konstytucji wykonany przez Zamojską Grupę Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego.

 

oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich przed dowódcą 3 Batalionu Zmechanizowanego i prezydentem Miasta Andrzejem Wnukiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.