2 maja 2014 r. DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dziś o godz. 12 00 na Rynku Wielkim w Zamościu mieszkańcy Zamościa i zebrani turyści mogli uczestniczyć w uroczystym podniesienie flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z okazji Dnia Fagi w asyście honorowej przedstawicieli służb mundurowych.
Tradycją w Zamościu jest ,że jedna ze szkół otrzymuje flagę państwową od władz Miasta. W tym roku Flaga trafiła do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr.1 w Zamościu.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004[1], obchodzone między świętami: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja.
Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Ustanowienie święta
15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa grupy posłów PO) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii[2].

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki, m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP[3]. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. info.Wikipedia
Zapraszamy