18.10.2013 r. Podsumowanie sezonu turystycznego 2013 r w Zamościu.

18.10.2013 r. w Fortecznym Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej Zamojskiego Ośrodka Informacji Turystycznej o godz. 12.00 odbyło się podsumowanie sezonu turystycznego 2013
Podsumowanie sezonu turystycznego 2013

Turystyka w Zamościu od lat jest jedną z głównych gałęzi gospodarki i z roku na rok zwiększa się liczba podmiotów świadczących usługi w branży. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak też w sezonie turystycznym 2013 Miasto Zamość w ramach posiadanych środków finansowych starało się jak najlepiej zaprezentować i wykorzystać potencjał turystyczny, jakim dysponuje.

Dwoma podstawowymi produktami turystycznymi Miasta Zamość są zrewitalizowany kompleks staromiejski i odnowiony Ogród Zoologiczny. Konsekwentnie wzorem lat ubiegłych działania promocyjne prowadzone były pod hasłem „Zamość – miasto idealne”. Dużą atrakcją dla turystów, szczególnie z naszego regionu, były imprezy kulturalne realizowane w sezonie letnim,: Zamojska Majówka, Lato z Radiem, Zamojski Festiwal Filmowy, Jarmark Hetmański połączony z Festiwalem Produktu Lokalnego. Nową ofertą na rynku usług turystycznych w Zamościu były w bieżącym roku meleksy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród turystów, dając możliwość mobilnego zwiedzania miasta.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w pierwszym półroczu 2013 r. Polskę odwiedziło 7,3 mln turystów, co oznacza 8,5% wzrost w porównaniu do pierwszej połowy 2012 r. W Zamościu w 2013 roku profesjonalne badania ruchu turystycznego nie były prowadzone, niemniej jednak z danych przekazanych przez podmioty branży turystycznej (biura informacji turystycznej, biura podroży, hotele, instytucje kultury) dają się zauważyć następujące trendy:
– wzrost ilości turystów korzystających z noclegów – od kilku do kilkudziesięciu procent, w zależności od hotelu oraz wzrost liczby turystów korzystających z oferty branży gastronomicznej,
– kilkuprocentowy spadek ilości turystów korzystających z oferty turystycznej oferowanej przez jednostki miejskie
– na wysokim poziomie utrzymuje się frekwencja w zamojskim ZOO.

Główną instytucją prowadzącą działalność w zakresie informacji turystycznej jest Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej (ZOIT), mający od obecnego sezonu dwie siedziby – na Rynku Wielkim i na ul. Łukasińskiego 2e w budynku tzw. lunety (Forteczne Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej). Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej działa w strukturze Ośrodka Sportu i Rekreacji jako wyspecjalizowana jednostka w zakresie obsługi ruchu turystycznego. ZOIT udziela kompleksowej informacji turystycznej dotyczącej Zamościa i regionu oraz turystyki krajowej (w językach angielskim, niemieckim i włoskim). Ośrodek zapewnia bieżącą i aktualną informację o mieście i regionie na swojej stronie internetowej www.zoit.zamosc.pl, współpracuje z krajową siecią informacji turystycznej oraz Polskimi Ośrodkami Informacji Turystycznej za granicą, a także z Biurem Promocji, Informacji i Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Zamość w zakresie promocji oferty turystycznej miasta.

Niniejsze podsumowanie opracowane zostało przez Biuro Promocji, Informacji i Obsługi Inwestora UM Zamość na podstawie materiałów dostarczonych przez podmioty pracujące na rzecz obsługi ruchu turystycznego.

Podczas podsumowania sezonu turystycznego Prezydent Marcin Zamoyski wręczył specjalne wyróżnienia – wyróżnienia otrzymali:
ZOIT Zamość, Firma Zbyrczyk – Leszek Sobuś, Kazimierz Szady i Krzysztof Wiatrzyk – hejnaliści zamojscy,Dominika Lipska – przewodnik turystyczny.
Certyfikaty Lokalnej Organizacji Turystycznej otrzymali:
PTTK O/Zamość, Firma : u Zbyszka ” z Bondyrza-Zbigniew Teterycz,FUH :Magdalena ” w Zamościu- Magdalena Myka, :Karczma nad Szumami ” zGórecka Kościelnego- Zofia i Jan Rawiak, Zamojskie Rancho Debry z Lipiny Nowej-Magdalena Ryczek, PHU :Relaks” ze Zwierzyńca – Mariusz Szumański,Konrad Gontarz z Malewszczyzny.
Nagrody specjalne Lokalnej Organizacji Turystycznej otrzymali:
Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa Lubelskiego, Robert Rabiega, Agnieszka Wyłupek, Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiem, Maria i Stanisław Postakowscy, Andrzej Bulak,.

Najlepszy produkt turystyczny otrzymało Miasto Zamość – nagrodę odebrał sekretarz Miasta Karol Gargula.

Zapraszamy do fotogalerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *