17 maja 2014 r.,, Noc Muzeów 2014″ – nocne zwiedzanie podziemi zamojskich.

Muzeum Zamojskie w Zamościu wspólnie z PGE Obrót S.A po raz kolejny zaprosilo na Noc Muzeów. W tym roku impreza odbyła się z 17 na 18 maja. Jak poinformował dyrektor muzeum Andrzej Urbański – Noc Muzeów to międzynarodowa impreza kulturalna promująca muzea w sposób szczególny, bowiem daje możliwość zwiedzania ekspozycji muzealnych i zabytkowych obiektów nocą, z wykwalifikowanymi przewodnikami i kustoszami muzeów  –  bezpłatnie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów, które poprzedzają Noc Muzeów, służą między innymi ukazaniu roli i znaczenia muzeów dla rozwoju społeczeństwa. Natomiast Noc Muzeów jest okazją do wywiązania się przez muzea z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju, oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy.
W tym roku Zamojska Noc Muzeów ma dwa hasła: “Podziemia zamojskie, historia i ich tajemnice” oraz “PGE Obrót S.A. rozświetla Noc Muzeów”. Jak stwierdził dr Jacek Feduszka kustosz Muzeum Zamojskiego, istnieje historycznie uwarunkowany związek, pomiędzy ideą Nocy Muzeów a historią energetyki zamojskiej. Pierwsze oświetlenie Zamościa to początek XIX w. W programie tegorocznej Nocy Muzeów zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z miejscami, które są ściśle związane z funkcjonowaniem energetyki zamojskiej. Są to miejsca, w których oświetlenie po raz pierwszy zostało zainstalowane oraz obiekty gdzie miała swój początek energetyka zamojska.
Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkich miłośników nocnego zwiedzania Zamościa oprowadzali pracownicy muzeum wraz z przewodnikami z Koła Przewodników PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich.
W programie zwiedzanie obiektów muzealnych i podziemnych tras turystycznych.
Zaprezentowana zostala również planszowa wystawa na Rynku Solnym obrazującą ideę Nocy Muzeów, dotychczasowe dokonania muzeum w poprzednich edycjach oraz obiekty związane z historią energetyki zamojskiej, jak również wybrane dokumenty i fotografie znajdujące się w muzealnych archiwach.
Zamojska noc muzeów rozpoczęła się od salwy w wykonaniu Zamojskiego Bractwa Rycerskiego i wejścia do podziemnej trasy pod Ratuszem Zamojskim.
Trasa tegorocznego zwiedzania: podziemia Ratusza Zamojskiego, Rynek Wielki, trasa turystyczna Bastion VII, Nowa Brama Lwowska, Kazamata Bastion I, Dom Centralny, Rynek Wodny i Furta Wodna, przejście do Starej Elektrowni obecnie Browar Zamojski.
PGE Obrót S.A dla bezpieczeństwa widoczności uczestników rozdawało odblaskowe opaski .

Zapraszamy na wspomnienia tej nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.