14.06.2013 r. POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH

Wigry – wieś w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki.W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała dowojewództwa suwalskiego.Miejscowość leży w obrębie Pojezierza Suwalskiego nad jezioremWigry.

Klasztor kamedułów

We wsi znajduje się kościół i były klasztorzakonu kamedułów. W klasztorze w latach 1975-2010 mieścił się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie obiekt ponownie wrócił we władanie kościoła[1]. W dawnych eremachznajdują się pokoje gościnne i apartamenty, które można odpłatnie wynajmować[2]. Na terenie klasztoru można zwiedzić Apartamenty i Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele, Wieżę Zegarową, Wystawy oraz czytelnię Jana Pawła II, ufundowaną po jego noclegu na terenie Klasztoru w 1999 r.[3]Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza jest ciągle użytkowany i cieszy się popularnością wśród nowożeńców. Odbywają się w nim również koncerty chorału gregoriańskiego.

Krypta kościelna zawiera ponad 40 zamurowanych wnęk z ciałami zmarłych eremitów. W dwóch przeszklonych wnękach, które prawdopodobnie były plądrowane przez Niemców w czasie II wojny światowej w poszukiwaniu kosztowności, widać poczerniałe od upływu czasu kości. Na ścianie znajduje się malowidło przedstawiającetaniec śmierci, alegorię śmierci zapraszającej mnicha do tańca.

Erem, Eremitorium, Ermitaż (z łac. eremitorium), Pustelnia (z ros. пустынь) – klasztor pustelniczy, miejsce zamieszkania eremitów, klasztor zakonników żyjących w odosobnieniu, klasztor mnichów prowadzących pustelnicze życie.

wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *