12.12.2013 r. Podsumowania Roku Kulturalnego Zamościa 2013.

12 grudnia 2013 r. o godz. 18.00 w w Zamojskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego Zamościa 2013. W programie odbyło się wręczenie tytułów honorowych i statuetek Ambasadora, Animatora i Sponsora Kultury Zamościa. Prezydent Marcin Zamoyski podsumował mijający rok w zamojskiej kulturze i uhonorował osoby i instytucje, w szczególny sposób zaangażowane w rozwój życia kulturalnego w naszym mieście. Na zakończenie odbył się koncert Artura Andrusa „Myśliwiecka”.
Brązowy medal „Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Krzysztof Obst z okazji jubileuszu 30 – lecia działalności Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all Antico”, którego jest założycielem.
Tytuł honorowy „Ambasador Kultury Zamościa” i statuetki otrzymały dwie instytucje, tytuł honorowy „Ambasador Kultury Zamościa” przyznawane są osobom, instytucjom i organizacjom, które w dziedzinie kultury promują miasto na arenie krajowej i międzynarodowej. TVP Historia za inicjatywę i realizację – we współpracy z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” i miastem Zamość – Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią (nagrodę dla TVP Historia odebrał jej dyrektor Tadeusz Doroszczuk) oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie za współpracę z Muzeum Zamojskim, która zaowocowała między innymi prezentacją Zamościa w monumentalnej wystawie organizowanej przez Muzeum Historii Polski na Zamku Królewskim w Warszawie (nagrodę odebrał Piotr Podgórski, wicedyrektor MHP). Tytuł „Ambasador Kultury Zamościa 2013” i statuetkę otrzymała również Elżbieta Gnyp za całokształt działalności na rzecz popularyzacji sztuki współczesnej.
Dyrektor TVP Historia potwierdził , że Festiwal Filmów Historycznych będzie w dalszym ciągu organizowany w Zamościu, bo „tutaj jest znakomita atmosfera”. Natomiast Piotr Podgórski z Muzeum Historii Polski przypomniał znaczenie Zamościa. „Żeby zrozumieć historię Polski, trzeba zrozumieć historię Zamościa”
Statuetka i tytuł honorowy „Animator Kultury Zamościa 2013” przyznawane są za szczególne osiągnięcia w organizacji życia kulturalnego na rzecz mieszkańców miasta i turystów. W tym roku otrzymali je: Andrzej Kędziora za 30 – letnią działalność w zakresie dokumentowania oraz upowszechniania przeszłości i teraźniejszości Zamościa i ludzi z nim związanych. Maria Śliczniak, prezes Stowarzyszenia Drukarnia Wyobrazni, za całokształt działań na rzecz edukacji plastycznej oraz Piotr Linek, od 23 lat kieruje działem literackim Kwartalnika Kulturalnego, za dorobek w zakresie popularyzowania kultury języka polskiego.
Statuetkę i tytuł honorowy „Sponsor Kultury Zamościa 2013” otrzymały osoby i przedsiębiorcy wspierające przedsięwzięcia artystyczne i kulturalne oraz tworzące warunki finansowe i rzeczowe dla działalności twórców, instytucji kultury, zespołów artystycznych, stowarzyszeń społeczno – kulturalnych i wydawnictw. W tym roku sponsorami kultury Zamościa zostali: PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. za wsparcie finansowe Zamojskiego Lata Teatralnego, Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych oraz Zamojskiego Festiwalu Kultury „Arte, cultura, musica, e…”, Ewa i Sylwester Krukowie, za wsparcie finansowe i rzeczowe Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Eurofolk” oraz koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Zamościu  na Rynku Wielkim oraz Werner Schmid, za wsparcie finansowe Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna.
W tym roku nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali: Wioletta Lewandowska – inicjatorka i realizatorka I Międzynarodowego Festiwalu Fresku w Zamościu, Dorota Nowosad – animatorka przedsięwzięć kulturalnych, Alicja Saturska – muzyk instrumentalista, prelegentka i wokalistka, Mateusz Szulakiewicz – założyciel i Prezes Stowarzyszenia „Wszystko Gra”, współtwórca i realizator Festiwalu „Wszystko gra w Zamościu”, Tomasz Łowiecki – autor scenariuszy sztuk teatralnych wystawianych przez grupę teatralną działającą w ramach Stowarzyszenia „Czerwony Smok”. Nagrodę rzeczową prezydenta Zamościa otrzymał Jan Bednarz – pasjonat śpiewu chóralnego, współzałożyciel i wieloletni przewodniczący i wiceprzewodniczący Chóru „Rezonans”

[youtube qAHacQ87cLc]
Zapraszamy do Galerii.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *