“Historia Roja” od 4 marca w CKF Stylowy

555_840x420Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego inspirowana jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” – młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego. Film na ekranach CKF Stylowy od 4 marca 2016.

Film „Historia Roja” został objęty Honorowym Patronatem przez dwóch Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to ewenement w historii polskiego kina. Zgodnie z oficjalną informacją z Kancelarii Prezydenta RP, film Jerzego Zalewskiego został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy. „Historię Roja” Honorowym Patronatem objął bowiem również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w czasach swojego urzędowania i początkowej fazie powstawania wspomnianej produkcji.

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”. Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Szczegółowy repertuar CKF Stylowy dostępny jest na stronie internetowej: www.stylowy.net Dla grup szkolnych rezerwacja seansów pod numerem telefonu: 84 639 23 13

Bilety: 15 zł (ulgowe), 17 zł (normalne)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *