ZLT już dzisiaj na Osiedlu im. J. Zamoyskiego

Po wczorajszym „Kucharzu na ostro” na Osiedlu im. E. Orzeszkowej dzisiaj (18 czerwca) przyszedł czas na „Piękną Morylindę” czyli polską commedię dell’arte.

Oba spektakle wystawia Teatr Formy z Wrocławia.

Commedia dell’ arte wywodzi się z Włoch ( połowa XVI wieku), a Włosi czerpali z tradycji antycznego mimu, rzymskiej pantomimy i błazeńskich popisów średniowiecznych histrionów. W Polsce pojawiła się na dworach za sprawą włoskich komediantów. Do Zamościa przyjadą komedianci z Wrocławia, by przedstawić historię młodej, pięknej Włoszki, która nie mogła, (czy nie chciała) nikogo pokochać.

A zalotników miała całe zastępy. Odrzucała wszystkich.

Artyści z Teatru Formy opowiedzą bez słów jak, nieugięty w zalotach do Morylindy Hrabia, postanowił zdobyć serce wybranki. Otóż postanawia wziąć się na sposób i wraz ze służącą, którą bez większego trudu udaje mu się przekupić, knuje plan zdobycia miłości pięknej Morylindy. Prosi służącą, aby pomogła mu potajemnie uśpić swoją panią. Śpiącą księżniczkę zanosi niezwłocznie do Doktora Nauk Wschodnich, aby ten swoją tajemną wiedzą i praktykami wzniecił w niej żar miłości. Niestety ta próba zawodzi  i bezradny zalotnik przynosi śpiącą Morylindę w jej pałacowe pielesze. Potem okazuje się, że ożywa milczący posąg Amora – bożka miłości, który na polecenie Hrabiego ma wycelować swoją strzałą w serce nieugiętej niewiasty. Ale jak to bywa w komedii omyłek, strzała zatacza dziwne tory, trafia wszystkich świadków zdarzenia, a to, że Hrabia zakochał się w Amorze, który próbuje ratować się ucieczką, to już inna kwestia….

Spektakl grany w kostiumach i  maskach, muzyka z epoki baroku wzbogacona elementami współczesnymi. Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne – Józef Markocki

Czas trwania spektaklu 50 minut. Wstęp wolny. Start godz. 21:30

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *