Zamość- woda bez chloru w kranach

Wodę w miejskich wodociągach w Zamościu będą niebawem uzdatniać specjalne lampy UV, które instaluje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Dzięki temu będzie ona nie tylko smaczniejsza, ale również zdrowsza. Nawet 30 tys. zł mogą otrzymać od miasta zarządy rodzinnych ogródków działkowych. Wystarczy, że złożą prawidłowo wypełniony wniosek. Dokumenty przyjmuje Urząd Miasta. Inwestycje Wydarzenia Cztery urządzenia będą emitować bakteriobójcze światło ultrafioletowe.
Dzięki tej metodzie, skutecznie niszczone będą różnego rodzaju bakterie, wirusy, pierwotniaki. Naświetlanie wody nie zmieni jej smaku ani zapachu, pozwoli natomiast uniknąć m.in. wprowadzania chemikaliów, a tak- że wyeliminować niebezpieczeństwo przedawkowania środków dezynfekujących.

Woda do mieszkań w Zamościu dostarczana jest z ujęcia „Łabuńka” (funkcjonującego od 1986 r.). Pobierana siedmiu studni głębinowych, przepływa przez filtry zwane „odżelaziaczami”. Ich zadaniem jest usuwanie z wody przeznaczonej do picia zbyt du- żych ilości związków żelaza i manganu. Obecnie, zanim woda trafi do kranów Zamościan, jest również zapobiegawczo chlorowana. Niestety, prowadzi to nie tylko do korozji przewodów wodociągowych, ale przede wszystkim wpływa na zmianę jej zapachu i smaku. Właśnie dlatego Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej spółka z o.o. zdecydowało się na inwestycję w technologię dezynfekcji promiennikami UV. Metoda ta jest już powszechnie stosowana w wodociągach w całej Polsce. Lampy UV zostaną zamontowane na studni „Majdan” oraz na nowo wybudowanym odwiercie studni „Kresowa”, co sprawi, że zamojska woda będzie jeszcze lepszej jakości. Inwestycję w całości sfinansuje PGK. Koszt, o którym mowa to około 1,5 mln zł. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec października 2017 r. (info.UM)

One thought on “Zamość- woda bez chloru w kranach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.