Zamość w mobilnym obiektywie

10 lutego w Zamościu odbędzie się kolejne z comiesięcznych spotkań fotografów mobilnych. Autorzy z całej Polski zwiedzą zamojskie ulice i instytucje, fotografując je swoimi smartfonami.
Nasze wydarzenie Patronatem Honorowym objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Uczestnicy kolejnego Mobile Photo Tripa odbędą spacer po malowniczych zamojskich uliczkach, zajrzą do podwórek, zwiedzą Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, a także Synagogę i Katedrę. Podczas Tripu powstaną fotografiie, które będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych. Od marca do czerwca 2018 cykl będzie kontynuowany w kolejnych miastach, wśród których znalazły się także Berlin, Sopot, Olsztyn, Bielsko-Biała i Cieszyn.

Prowadzący Mobile Photo Trip Zamość

Szymon Węgliński ​(Instagram: @_weglinski)
Urodzony i wychowany w małym, lecz bardzo urokliwym mieście Zamość. Po kilku latach emigracji z powrotem w Polsce, którą odkrywa na nowo. Nie określa się mianem fotografa – po prostu lubi czasem zrobić jakieś zdjęcie swoim telefonem.
„Kwadrat dużego rynku zdobią kamienice / fasady kamieniczek zdobią zaś podcienia, / W cztery strony rynek przecinają ulice. / I tak od czterech wieków nic się tu nie zmienia” – śpiewał rodowity Zamościanin Marek Grechuta w swoim utworze „Gdzieś na mapy skraju”. Oto właśnie gdzieś na mapy skraju, pomiędzy Wisłą a Bugiem, leży Zamość. Nieduże, aczkolwiek piękne miasto, w którym historię czuć na każdym kroku.
No właśnie… dla miłośników historii to twierdza nigdy nie zdobyta przez obce wojska. Dla miłośników architektury – to piękny rynek wielki, kamienice i zespół staromiejski. Dla miłośników piwa i dobrego jedzenia to urokliwe knajpki i restauracje, zlokalizowane w obszarze rynku wielkiego i w jego piwnicach.
A jaki będzie dla nas? Przekonamy się już 10 lutego.

Mobile Photo Trip?
To cykl comiesięcznych spotkań fanów fotografii mobilnej. Mobilnej? Wykonywanej za pomocą aparatu fotograficznego w telefonie komórkowym. Co miesiąc grupa 30-40 fotografów odwiedza inne miasto, gdzie wraz z gospodarzem [lokalny fan fotografii mobilnej] poznaje jego zakamarki.
Podczas oprowadzania po mieście powstaje kilkaset zdjęć prezentujących codzienny tryb życia miasta, jego zabudowę, architekturę, mieszkańców i lokalny koloryt. Cały cykl spotkań trwa od września do czerwca i obejmuje 10 miast. Pierwsza edycja pokazała, że uczestnicy projektu generują duży ruch w mediach społecznościowych. Wydarzenia w ramach Mobile Photo Trip często były relacjonowane przez lokalne media, a inicjatywę wspierały miejskie i wojewódzkie instytucje. Nasze Stowarzyszenie organizuje również comiesięczne wystawy fotografii, a w 2018 roku chcemy zorganizować pierwszy w Polsce, chyba też w Europie, festiwal poświęcony tylko fotografii mobilnej [miejsce: Wrocław].( materiał nadesłany)

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *