Zamość – Gra miejska “Myśląc Ojczyzna”

Dnia 8 września 2017 r., w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego w ramach obchodów Roku Józefa Piłsudskiego zorganizowana została gra miejska „Myśląc Ojczyzna”. Skierowana do uczniów zamojskich szkół średnich.

Gra realizowana była na terenie starego miasta w Zamościu. Obejmowała pięć punktów kontrolnych, gdzie na uczestników gry czekali rekonstruktorzy z GRH „Grenadiere” pod kierownictwem Piotra Krukowskiego. W role Heleny i Bolesława Boguckich wcieli się: Dominika Lipska i Tomasz Banach z Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. W Muzeum Zamojskim na uczestników oczekiwał dr Jacek Feduszka. Trasa gry przebiegała następująco: 1. Akademia Zamojska – budynek związany z II wizytą Józefa Piłsudskiego w Zamościu w 1920 r. 2. Rynek Wielki – IV wizyta Józefa Piłsudskiego w Zamościu w 1922 r. 3. ul. Staszica 4 – I wizyta Józefa Piłsudskiego w Zamościu w 1901 r. 4. „Dom Centralny” – II wizyta Józefa Piłsudskiego w Zamościu w 1920 r. 5. Przedpole Bastionu II – obrona Zamościa w 1920 r.

W grze uczestniczyło pięć szkół:

I Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu
Liceum Ogólnokształcące nr I im. Jana Zamoyskiego w Zamościu
Liceum Ogólnokształcące nr III im. C.K. Norwida w Zamościu
Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych
ZS Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu „Ekonomik”
Drużyny rywalizowały ze sobą nawzajem starając się zdobyć jak najwięcej punktów i zmieścić się w limicie czasowym wyznaczonym na 2,5 h. Grupy poruszały się po mieście przy pomocy mapy. Po zdaniu przez dowódców drużyn kart gry, podliczono punkty i ogłoszono wyniki:

I miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące nr III im. C.K. Norwida w Zamościu, z ilością 34 punktów.
II miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące nr I im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, z ilością 33 punktów.
III miejsce zajął ZS Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu „Ekonomik”, z ilością 32 punktów.
Wyróżnienia otrzymało I Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu i Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim Szkołom, Uczniom i ich Opiekunom wspaniałych wyników i życzymy wielu dalszych sukcesów!

***

Gra miejska „Myśląc Ojczyzna” jest częścią projektu “Józef Piłsudski i Zamość” realizowanego w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i została dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski. (info. Kinga Kołodziejczyk )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *