Zamość będzie dążyć do zmniejszenia zużycia energii w mieście

Zastępca Prezydenta Zamościa Małgorzata Bzówka oraz prezes firmy Danfoss Polska Adam Jędrzejczak podpisali deklarację współpracy. Przy wsparciu i pomocy firmy, Zamość będzie dążyć do zmniejszenia zużycia energii w mieście.

Porozumienie przewiduje m.in. prowadzenie aktywnej edukacji mieszkańców w zakresie efektywności energetycznej oraz jakości powietrza, a także doradztwo techniczne przy tworzeniu rozwiązań dotyczących inteligentnych budynków i infrastruktury.

– Współpraca z Danfoss to kolejny krok w dążeniu do istotnego zmniejszania zużycia energii w mieście i poprawy jakości życia mieszkańców. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się zrealizować wszystkie zaplanowane cele, a Zamość stanie się miastem energooszczędnym- mówi Zastępca Prezydenta Małgorzata Bzówka.

Pierwszym ze wspólnych działań będzie współpraca przy tworzeniu i promocji innowacyjnego Inkubatora Smart City (modelowej przestrzeni samowystarczalnej energetycznie), który powstanie przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Zamościu.

– Potrzebujemy wysoce efektywnych energetycznie miast, które w inteligentny elastyczny sposób potrafią współpracować ze zmieniającym się systemem energetycznym. Miast, w których kluczową rolę odgrywają budynki – efektywne energetycznie, połączone, potrafiące odpowiednio reagować na popyt oraz podaż energii. Budynki, które nie tylko konsumują energię, ale również mogą ją produkować. To właśnie budynki odpowiadają w Polsce za ponad 87% zużycia ciepła i ponad 57% zużycia energii elektrycznej. Miasta wciąż kryją w sobie olbrzymi i dotąd niewykorzystany potencjał poprawy efektywności energetycznej, która umożliwia rozwój gospodarczy i społeczny w inteligentny oraz przyjazny środowisku sposób – powiedział prezes Adam Jędrzejczak.

Danfoss to międzynarodowa firma, która powstała 1933 roku w Danii. Spółka działając m.in. w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast, koncentruje się również m.in. na energooszczędnych rozwiązaniach umożliwiających obniżanie kosztów oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla.(info.UM)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *