Zamojski Klaster Energii powołany

Wczoraj (23 lipca) w zamojskim ratuszu powołano Zamojski Klaster Energii, będący odpowiedzią na aktualne trendy rynkowe i kolejnym krokiem w procesie odbudowy zamojskiej energetyki.

Twórcy Klastra chcą znacznego uniezależnienia się części powiatu zamojskiego od zewnętrznych dostaw energii i paliw, a także obniżenia kosztów zaopatrzenia w media energetyczne, stymulacji rozwoju rolnictwa oraz wzrostu innowacyjności lokalnej gospodarki.Chodzi tu o zrównoważony rozwój czystej energetyki opartej o paliwa lokalne, które wykorzystywane będą w transporcie oraz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Koordynatorem klastra jest Spółdzielnia Nasza Energia, która nieprzerwanie od 2014 roku współpracuje z lokalnymi samorządami, podmiotami prywatnymi oraz administracją rządową w zakresie umożliwienia optymalnego wykorzystania zasobów Zamojszczyzny w celu uruchomienia lokalnej produkcji energii.

Poza Spółdzielnią Nasza Energia, współpracę w ramach klastra zadeklarowały m.in.: Veolia Wschód w roli lidera klastra, Miasto Zamość, miejska spółka PGK, gminy Skierbieszów, Komarów-Osada oraz Grabowiec, a także spółki Polenergia, Bioconnect Group czy PGE Dystrybucja.

Zamojski Klaster Energii zamierza przystąpić do konkursu dla klastrów pilotażowych, organizowanego przez Ministerstwo Energii i starać się o uzyskanie certyfikatu klastra.

( inf. i fot. UM Zamość)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *