Zamiast zysku z kryptowaluty, 39-latkowi zostały do spłacenia kredyty

Wizja szybkiego zarobku przez zainwestowanie w kryptowalutę kosztowała mieszkańca powiatu zamojskiego utratę blisko 45 tys. zł. Nie miał oszczędności, zaciągał więc pożyczki i przelewał pieniądze oszustom. Dzięki kolejnym wpłatom miał otrzymać rzekomo wypracowany zysk, w rzeczywistości wszystkie wpłaty zasiliły konta przestępców, a 39-latkowi zostały kredyty, które będzie musiał spłacić. Ostrzegamy przed oszustami oferującymi handel kryptowalutami. Nie znając zasad funkcjonowania tego typu rynku, lepiej nie korzystać z takich inwestycji.

Mieszkaniec gminy Adamów pod koniec września przeglądając Internet natrafił na reklamę o możliwości inwestowania na rynku kryptowalut. Zainteresowany klikną, wówczas otworzył się slajd, gdzie  męski głos zachęcał do inwestowania. Zapewniał, że przy użyciu niewielkich pieniędzy można dużo zarobić. Mówił, że wszystko jest bezpieczne. 39-latek usłyszał też, że został wybrany z grona wielu osób i otrzyma bezpłatnie specjalne oprogramowanie, dzięki któremu zarobi duże pieniądze.

Tak zachęcony 39-latek zdecydował się rozpocząć inwestycję. Wypełnił formularz zgłoszeniowy wpisując adres mailowy i numer telefonu. Po chwili zadzwonił do niego mężczyzna powiedział, że jest pracownikiem firmy inwestującej na giełdzie kryptowalutowej. Przekazał, że warunkiem rozpoczęcia zarabiania pieniędzy jest wpłata 250 dolarów. 39-latek zdecydował się i przelał 1250 złotych. Otrzymał też link, za jego pośrednictwem uzyskał dostęp do swojego konta kryptowalutowego i widział jak pieniądze są pomnażane. Po kilku dniach zysk wynosił już ponad 5 000 dolarów. Wtedy skontaktował się z przydzielonym mu „maklerem” i poinformował, że chce wypłacić zarobione pieniądze. „Makler” wyjaśnił, że zgodnie z procedurami musi zapłacić prawie 20 tysięcy złotych tytułem kosztów maklerskich. 39-latek nie miał własnych środków, zaciągnął więc pożyczkę i całą kwotę przelał na wskazane konto. Kolejny telefon od „maklera” dotyczył konieczności kolejnej wpłaty – tytułem podatku od kryptowalut.  39-latek pożyczył pieniądze od rodziny i przelał 9 000 złotych. Po tym otrzymał wiadomość – potwierdzenie przelewu na jego konto blisko 100 000 złotych. Jednak pieniądze na koncie 39-latka się nie pojawiły. Był za to kolejny telefon. Tym razem rzekomy przedstawiciel komisji europejskiej oznajmił, że środki zostały zablokowane, ponieważ trwa sprawdzanie płynności finansowej 39-latka. Transakcję odblokuje kolejna wpłata. Mężczyzna zaciągnął więc kolejną pożyczkę i kwotę 12 tysięcy złotych, przelał na wskazane przez „maklera” konto.

Po kilku dniach był kolejny telefon z informacją o konieczności dokonania ponownej wpłaty. Na to 39-latek już się nie zgodził. Przeanalizował całą historię i doszedł do wniosku, że został oszukany. W związku z tym zdarzeniem poniósł straty w wysokości około 45 tysięcy złotych. O sprawie powiadomił Policję.

Ostrzegamy przed oszustami podszywającymi się pod firmy oferujące handel kryptowalutami. Pamiętajmy, że działalność maklerska, brokerska w tym zakresie powinna zbyć zarejestrowana w Polsce i poprzedzona uzyskaniem zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego.
Zanim zaczniemy inwestować warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Niewiedze potencjalnych ofiar wykorzystują przestępcy. Należy pamiętać, że inwestując można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić. Szczególnie, kiedy swoje oszczędności powierzamy zupełnie obcej osobie i to tylko na podstawie niesprawdzonej strony internetowej. Działajmy ostrożnie, nie ulegajmy złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *