Wielkie święto graffiti czyli Festiwal Sztuki Ulicy

Już w dniach 27-29 lipca w Zamościu odbędzie się w Zamościu wielkie święto hip-hopu, którego artystycznym przejawem będzie wielkie graffiti, które powstanie na murze zamojskiego Ogrodu Zoologicznego.

Sponsorem Festiwalu jest Kompania Piwowarska S.A. organizator 3 edycji programu zmieniającego oblicza polskich miast – LECHSTARTER. Przypomnijmy to właśnie dzięki udziałowi w programie i głosowaniu na zamojski projekt w kategorii mikrogrant udało się zdobyć 50 tysięcy złotych na realizację projektu.

W ramach Festiwalu powstanie wielki mural od strony rzeki Łabuńki. Będzie to olbrzymi obraz graffiti, miejska galeria sztuki – miejsce spotkań mieszkańców, idealna przystań dla spacerowiczów i rowerzystów. W pracę zaangażowani będą zarówno zamojscy malarze, jak i wyborni reprezentanci polskiej sceny graffiti m.in. Gdańska, Lublina, Krakowa, Warszawy czy miast województwa śląskiego.

Imprezę uatrakcyjnią także występy: m. in. DJ FEEL-X, Kaliber-44, MAD CREW,  SILA-Z-POKOJU, DJ CHMIELIX z Torunia.

Dodatkowo ducha sztuki ulicznej nakręci breakdance’owa grupa Side by Side Crew.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie sobotni (28 lipca) występ legendy trójmiejskiej sceny hip-hopowej Obywatel MC aka Kear/Deluks, który razem z Dj Chmielixem zagrają w zamojskich Wrotach Kultury przy ul. Królowej Jadwigi 2 na oficjalnym After Party imprezy.

Przypomnijmy, że graffiti jest jak np. rap jednym z elementów kultury miejskiej hip-hop, która powstała w USA w latach 70. XX wieku.

Graffiti  choć występuje pod zbiorczą nazwą to różni się od siebie tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Przez jednych uznawane jest za akt wandalizmu, ale na szczęście coraz więcej mówi się o graffiti jako akcie sztuki.

Do malowania graffiti najczęściej używa się sprayu (farba w aerozolu w puszkach), a do tagów – markerów. Technika wykonania malunku to malowanie „z ręki” za pomocą samych farb, oraz na malowanie polegające na przykładaniu do ściany wcześniej wykonanych, najczęściej stosunkowo niewielkich, szablonów i pokrywaniu wolnych obszarów farbą. Często graffiti uliczne wykonywane jest za pomocą innych technik – np. pędzla i wodnej farby akrylowej, naśladując efekty uzyskiwane za pomocą klasycznej metody z farbami w sprayu.

Istnieje wiele odmiennych rodzajów i technik wykonywania graffiti wśród nich są np. :

style-writing, tagowanie–  jest obecnie najczęściej spotykaną i najbardziej rozpoznawalną formą graffiti, często utożsamianą z całym zagadnieniem. Przez writing rozumie się pismo (litery i znaki) jako główny element obrazu kompozycyjnego służący twórcy do przedstawienia swojego artystycznego wyrazu. Może to służyć rozprzestrzenianiu imion (najczęściej pseudonimów) i zdobycie przez to popularności. Chociaż estetyka stoi tutaj na drugim planie, duże znaczenie ma wypracowanie indywidualnego, rozpoznawalnego stylu.

scratching (wydrapywanie) – polega na wydrapywaniu tagów na szklanych lub plastikowych powierzchniach przy użyciu kamieni, noży lub papieru ściernego. Ta technika zapewnia dłuższą żywotność obrazu niż łatwiejszy do usunięcia writing.

graffiti polityczne – służy najczęściej anonimowej prezentacji poglądów twórcy, skierowane zwykle przeciwko organowi władzy. Najczęściej spotykaną formą graffiti politycznego są symbole lub slogany, umieszczane w widocznych miejscach, w celu zdobycia maksymalnej liczby odbiorców

graffiti przestrzenne – malowanie elementów przestrzennych (nie płaskich) przestrzeni publicznej lub prywatnej. Używane aby upodobnić obiekt malowany do innego rzeczywistego lub fikcyjnego przedmiotu.

(informacje o graffiti w oparciu o Wikipedię)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *