Veolia nie rozumie intencji protestu, Komitet odpowiada

W związku z wczorajszą (18 lipca) akcją protestacyjną przeciwników budowy spalarni odpadów przy ulicy Hrubieszowskiej w Zamościu swoje stanowisko w tej sprawie przysłał do nas inwestor czyli spółka Veolia. W informacji którym czytamy m. in.:

„Veolia nie rozumie intencji organizatorów protestu. Pomimo wielokrotnych zaproszeń do merytorycznej dyskusji przeciwnicy budowy spalarni odpadów odmawiają udziału i blokują dostęp do rzetelnych informacji mieszkańcom Zamościa i okolic. Veolia Wschód prowadzi otwartą politykę komunikacyjną dotyczącą planów rozbudowy ciepłowni w Zamościu o blok opalany kalorycznymi odpadami resztkowymi (RDF) pochodzącymi z Dębowca (…)”

Całość prezentujemy poniżej:

(tekst nadesłany)

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź drugiej strony tego „konfliktu”. Korespondencję do mediów od Veolii, tak skomentował przewodniczący  Społecznego Komitetu “Nie dla spalarni w Zamościu” Rafał Farion:

„(…)1. Nieprawdą jest, że blokujemy dostęp do informacji mieszkańcom Zamościa i okolic, takie stwierdzenie, to szczyt hipokryzji. Firma Veolia posiada własne kanały dostępu do opinii publicznej, może przeznaczać i przeznacza na to duże pieniądze. Chociażby na facebooku regularnie, od miesięcy pojawiają się artykuły sponsorowane, firma założyła własny profil i wszystko wskazuje na to, że opłaca osoby, które go redagują. Nas jako mieszkańców nie stać na taką formę komunikacji. Wszystko robimy sami, wkładając w to własny wysiłek i czas wolny, który moglibyśmy przeznaczyć na wypoczynek.

2. Nie chcemy brać udziału w pracach tzw. Rady społecznej projektu m.in. dlatego, że regulamin jest tak skonstruowany, że osoby uczestniczące w posiedzeniach, mogą zostać wykorzystane jako twarz projektu, wbrew swojej woli. Jeden z punktów przewiduje np. możliwość przeprowadzania głosowań tajnych. Uważamy, że Rada ma charakter czysto propagandowy.

3.  Jakie są prawdziwe intencje organizatorów? Pyta Veolia – a jakie mogą być? My tu mieszkamy i będziemy mieszkać, podobnie jak protestujące dzisiaj osoby i to powinno wystarczyć za odpowiedź.

4. I ostatnia kwestia. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że my członkowie społecznego komitetu oraz mieszkańcy wypowiadający się w tej sprawie – robimy to pod własnymi nazwiskami. Nie wstydzimy się tego. Natomiast Veolia to… Veolia, Obieg Przyszłości, czyli kto? Nawet przesłane do Państwa stanowisko w sprawie dzisiejszego protestu nie ma autora…(…)”.

Wiemy, że apel, którego treść odczytano także podczas wczorajszej akcji podpisało już ponad 350 protestujących mieszkańców m.in. m. Zamościa, Gminy Zamość, Gminy Sitno.

Poniżej treść tego apelu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.