Uwaga ! zmiany w dowodach osobistych od 2 sierpnia 2021 r

W e-dowodach (z warstwą elektroniczną) wydawanych po 2 sierpnia znajdą się dwa odciski palców w formatach cyfrowych. To druga cecha biometryczna, jaka się pojawi. Pierwsza, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 r., to wizerunek twarzy.

Będzie też inna zmiana. Do warstwy graficznej dowodów powróci podpis posiadacza. Zarówno odciski palców, jak i podpis, znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia.

Nowe dowody, tak jak te wydawane od 2019 r., co do zasady ważne będą 5 lub 10 lat. Pięcioletni okres ważności przypadnie dzieciom poniżej 12. roku życia, nie poniżej 5. roku życia.

Dokumenty osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Odciski palców będą odwzorowywane w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów. Wnioski o dowód z drugą cechą biometryczną nie będą mogły być składane online. Taka opcja ma być natomiast dostępna w przypadku wnioskowania o dokument dla dzieci do 12. roku życia.

Po zmianach nie będzie konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Nowelizacja przewiduje, że dowody wydane przed 2 sierpnia – lub wydane po tym dniu na podstawie przepisów dotychczasowych – będą ważne na okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 r.  Elektroniczne wnioski o dowód na dotychczasowych zasadach można składać do 26 lipca.

Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy z powodu znacznej niepełnosprawności, przepisy przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników, umożliwiającej pobranie odcisków palców poza urzędem. Znajdą się one w każdym powiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *