Uroczystości pogrzebowe ,, Niezłomnych”ps. „Jar” i ps. „Eam”

 W dniach 13 i 14 października 2017 r.  odbędą się uroczystości pogrzebowe dwóch, czynnych w konspiracji niepodległościowej już od zakończenia wojny obronnej w 1939 r., Bohaterów: śp. płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i śp. kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”

Dnia 14 października br. ww. Żołnierze Wyklęci pochowani zostaną z honorami w krypcie Bazyliki ojców Bernardynów w Radecznicy, miejscu w którym Żołnierze Niezłomni organizowali walkę o wolną Ojczyznę. Radecznica była miejscem, gdzie funkcjonował sztab – działającego w latach 1948 – 1950 – II Inspektoratu zamojskiego AK, który z uwagi na dużą liczbę członków, jak i rozległą siatkę współpracowników był ewenementem na mapie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Działania jego dowódcy „Jara” i jego żołnierzy – skierowane przeciwko komunizacji kraju cieszyły się dużym poparciem społecznym. Mieszkańcy miejscowości, w których żyli i służyli w konspiracji „Jar” i „Eam”, będą mogli im oddać hołd podczas wspomnianych wyżej uroczystości pogrzebowych.

Początek uroczystości:

w piątek (13 października br.) – w Lublinie o godz. 9.00 (w Zamościu o godz. 12.00) – kondukt pogrzebowy wyruszy do Sitańca, Zamościa, Tyszowiec i Mokregolipia, gdzie o godz. 17.30 w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego zostanie odprawiona msza św. wraz z wystawioną wartą honorową.

w sobotę (14 października br.) – w Mokrymlipiu o godz. 9.00 – tego dnia nastąpi wyprowadzenie szczątków z kościoła i przejazd do Radecznicy, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji bohaterów w Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego, a po niej nastąpi pochówek w kryptach pod Bazyliką.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *