Spotkanie podróżnicze ,,Palcem po mapie,, – Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman

Zamojski Dom Kultury zaprasza na ostatnie w późnojesiennym sezonie spotkanie podróżnicze z cyklu „Palcem po mapie”. O swojej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu opowie Joanna Kowalska.

Spotkanie odbędzie się on-line, 9 grudnia o godz. 17:00.

Link do spotkania dostępny jest w wydarzeniu na FB/Zamojski Dom Kultury i na stronie www.zdk.zamosc.pl . Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Zamość.

Gość spotkania „Palcem po mapie. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman” – Pani Joanna Kowalska tak pisze o swojej podróży na Bliski Wschód:

…Oman jawił mi się jako odległy i niedostępny egzotyczny kraj na Bliskim Wschodzie, o którym niewiele mówi się w mediach i wciąż pozostaje nietknięty przez masową turystykę. Przeglądając z zaciekawieniem zagraniczne serwisy internetowe, bo w polskich były jakieś śladowe ilości informacji, zafascynowałam się surowymi, ale pięknymi krajobrazami, gdzie góry spotykają się z pustynią i morzem oraz orientalną kulturą.

W 2016 r zdecydowałam się na samodzielną podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu, gdzie przemieszczałam się autostopem spotykając na swojej drodze wielu ciekawych i serdecznych ludzi z różnych warstw społecznych. Wyjeżdżając na Bliski Wschód, jako kobieta podróżująca solo autostopem w kraju,  gdzie jest inna kultura, religia, styl ubierania się oraz sposób postrzegania i traktowania kobiet, zmierzyłam się z powszechnie panującymi stereotypami. Podróż ta zainspirowała mnie do poznawania kolejnych krajów na Bliskim Wschodzie, a w późniejszym czasie pilotowania wycieczek.

Właśnie z tej perspektywy chciałabym przybliżyć tamtejsze życie, historie ludzi których poznałam.

Pani Joanna opowie:

– jak wygląda aranżacja małżeństwa w krajach arabskich

– jakie przywileje mają kobiety muzułmanki

– gdzie znajdują się ogrody róży damasceńskiej i jak produkuje się wodę różaną

– jak olbrzymie żółwie składają jaja na plaży

– czy autostop i camping w pustynno-górskim kraju jest bezpieczny, czyli jak reagują lokalni  mężczyźni na samotną kobietę w podróży

– jak przygotować się na samodzielną i niskobudżetową podróż

Joanna Kowalska Od najmłodszych lat lubiła spędzać aktywnie czas wśród przyrody najczęściej na wyprawach rowerowych i wędrówkach górskich: Kaukaz, Atlas, Alpy. Ukończyła kierunek Turystyka i Rekreacja na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od kilkunastu lat Pani Joanna odwiedza różne zakątki świata w Azji, Afryce i Europie, najczęściej podróżując autostopem i rowerem – są to Jej ulubione sposoby docierania do pięknych miejsc blisko natury i poznawania ciekawych ludzi. Od czasu do czasu udziela się jako wolontariuszka na rzecz fundacji działających w Afryce. Od kilku lat stara się łączyć zamiłowanie do podróży z pracą, organizuje i pilotuje wyprawy m.in. na Bliski Wschód.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *