„Smok Mądragon Daje Radę” – jak być bezpiecznym na co dzień

Materialy_dydaktyczne_okladka_WBK_Materialy dydaktyczne okladkaW bieżącym roku szkolnym Stowarzyszenie Laboratorium Troski realizuje w szkołach województwa lubelskiego projekt edukacyjny „Smok Mądragon daje radę”, promujący wśród dzieci zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych – przede wszystkim na drodze, ale również w domu i szkole oraz podczas zabawy czy wypoczynku. W projekcie bierze udział 1000 dzieci z 21 szkół podstawowych z województwa lubelskiego, wytypowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie.

Adresatami projektu są uczniowie klas I – III szkół podstawowych. Fabuła projektu została przygotowana w konwencji bajkowo-fantastycznej. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry Smok Mądragon, który wraz ze swymi kosmicznymi przyjaciółmi odkrywa pewne zaskakujące dla nich reguły życia na Ziemi, a dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Nowatorski projekt został opracowany przez psychologów i pedagogów. Główne tematy, które omawiane są z dziećmi to bezpieczna droga do szkoły, nauka reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych, nauka udzielania pierwszej pomocy, promowanie bezpiecznej zabawy i wypoczynku, kształtowanie umiejętności zachowań asertywnych w sytuacjach zagrożeń przestępczością, podstawy BHP oraz badanie i trening zmysłów: wzroku, słuchu i orientacji przestrzennej, których sprawność jest bardzo istotna zwłaszcza w uczestnictwie w ruchu drogowym.

Każdy uczeń biorący udział w zabawie otrzyma specjalne zestawy edukacyjne zawierające m.in. zeszyt ćwiczeń oraz płytę CD z bajkami i piosenkami o bezpieczeństwie. Dla nauczycieli przygotowano szczegółowe konspekty trzynastu lekcji o bezpieczeństwie, stanowiące merytoryczną podstawę realizacji projektu i zakładające zastosowanie nowoczesnych metod nauczania – pracy warsztatowej, dramy, zabaw ruchowych w rytm specjalnie opracowanych piosenek, wspólną naukę wierszyków oraz płytę CD z nagraniami. Zajęcia z dziećmi są realizowane przez nauczycieli nauczania początkowego z udziałem przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej, aby budować zaufanie dzieci do przedstawicieli służ ratowniczych.

Po zrealizowaniu projektu, dzieci powinny nauczyć się oceniać sytuacje zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu, a także nabyć umiejętność dokonywania wyborów i poznawania ich konsekwencji. Zamierzeniem organizatorów jest, aby dzieci właściwie reagowały na zagrożenia, kształtowały nawyki związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym zachowaniem.

Projekt „Smok Mądragon daje radę” realizowany jest od 2010 roku przez Stowarzyszenie Laboratorium Troski. Jego patronami są Komenda Głowna Policji, Komenda Główna Straży Pożarnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz patronem medialnym TVP3. Programem objęto dotychczas 120 000 dzieci, a udział wzięło w nim ponad 1300 policjantów, 700 strażaków i 1000 wolontariuszy reprezentujących PCK i służby medyczne. Projekt na rzecz uczniów z województwa lubelskiego realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK i PKP Linie Hutnicze Szerokotorowe Sp. z o.o.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *