Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu otwarte!

W piątek, 17 lipca br., w siedzibie muzeum odbyło się uroczyste otwarcie Roztoczańskiego Muzeum PRL w Zamościu. Gośćmi byli przedstawiciele branży turystycznej, władz samorządowych, media i „Zasłużeni Zaopatrzeniowcy”, którzy wsparli muzeum poprzez przekazanie rzeczy do urządzenia wystaw.

UROCZYSTE OTWARCIE
Po skończonej pracy wspólnie uczciliśmy wykonanie planu! Wspólna zabawa jednoczy społeczeństwo, zatem zrobiłem wszystko, by otworzyć uroczyście muzeum chociażby w gronie osób wspierających utworzenie muzeum. Goście byli zadowoleni – mimo, że zwiedzanie odbyło się w maseczkach i z zachowaniem wymagań reżimu sanitarnego. W Roztoczańskim Muzeum PRL można obejrzeć 5 gabinetów odtworzonych na czasy PRL (kuchnia, pokój lata 70., łazienka, pokój lata 80. i gabinet urzędnika) oraz 11 wystaw tematycznych (muzyka, Pewex, dokumenty, turystyka, narzędziownia/garaż, apteczka, motoryzacja, toaletka modnej pani i modnego pana, Pałac Kultury i Nauki, moda i krawiectwo, film). Jestem przekonany, że warto przypomnieć sobie swoje lata młodości lub poznać historię Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, wszak tak nie odległą – mówił Tomasz Pakuła, założyciel Roztoczańskiego Muzeum PRL w Zamościu.
Uroczystość uświetniła swoją obecnością załoga oryginalnego milicyjnego Fiata 125p z epoki PRL (www.milicja125.pl) wraz z umundurowanym kierowcą, milicjantką i komendantem.

O MUZEUM:
Przedstawiono tutaj PRL-owską rzeczywistość nie po to, by się z niej wyśmiewać, ani też ją wychwalać. W muzeum pokazano ją taką, jaka była. Muzeum jest poświęcone wspomnieniom i pamiątkom po PRL-u. Nie jest natomiast miejscem propagandy komunistycznej.
Prezentowany zakres zbiorów to pamiątki z lat 1944–1989. W muzeum znajdują się zbiory zebrane głównie z terenów Roztocza i Zamojszczyzny, ale także przekazane przez darczyńców z całej Polski. Pomimo tego, że upłynęło tyle lat, wiele rzeczy w muzeum jest jeszcze z metkami, z ceną i datą produkcji, w idealnym stanie. Muzeum zwiedza się z audioprzewodnikiem, do którego głosu użyczył Tomasz Knapik – słynny lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, a kiedyś lektor Polskiej Kroniki Filmowej – tak popularnej w czasach PRL.

Już z dala na budynku muzeum widać wielki rysunek. Mural namalowała zamojska ekipa Stforky, która upiększa Zamość swoimi malunkami w przestrzeni publicznej. Wspomniany mural nawiązuje do bajek z okresu PRL i jest niespodzianką dla wszystkich dzieci, ale nie tylko – bo przecież rodzice na pewno przypomnieli sobie teraz Teleranek, Tik-Tak czy kultowe dobranocki. Został przedstawiony kot Bonifacy – towarzysz kota Filemona, z drugiej strony jest pochodzący z Czech Krecik, a w środku – Rozbójnik Rumcajs z rzaholeckiego lasu.Kolorowe dzieło wywołuje mnóstwo radości na twarzach turystów!

Przed wejściem do muzeum wiszą także tablice informacyjno-ostrzegawcze z PRL-u. Muzeum jest w trakcie rozwoju. Plan zakłada wykonanie 200% normy, zatem każdego roku będą pojawiać się nowe atrakcje. Jeszcze w lipcu przy muzeum otworzymy ogródek – odwiedzający będą mogli bezpłatnie skorzystać z gier planszowych, karcianych, quizów i puzzli o tematyce PRL i w gronie rodzinnym czy też przyjaciół pograć pijąc kultową oranżadę.
Natomiast w przyszłym roku zostanie przygotowana wystawa o katastrofie jądrowej w Czarnobylu, a przed muzeum stanie Polski Fiat 126p „maluch” z przyczepą Niewiadów.Niektórzy patrząc na taki widok będą mogli sobie od razu przypomnieć swoje wyprawy śladami handlowymi do Związku Radzieckiego czy do Bułgarii, która była dla Polaków wakacyjnym rajem – zachęca do odwiedzenia gospodarz muzeum.
Muzeum mieści się przy ul. Weteranów 6 (tj. 1,5 km od Starówki). Bilety wstępu kosztują: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł. W wakacje czynne codziennie w godz. 10:00-18:00. ( materiał nadesłany)

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Pakuła – założyciel muzeum
tel. 517 787 627
e-mail: tomaszpakula@onet.pl
www.facebook.com/roztoczanskiemuzeumprl

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *