Rozpoczynają się „WAKCJE Z WOT”

87 żołnierzy – ochotników OT z całego województwa lubelskiego, w tym uczniowie szkół średnich i studenci rozpoczęło w sobotę, 22 czerwca, w Zamościu szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

87 ochotników o godz. 7.00 rano stawiło się przed bramą 25. Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu by rozpocząć swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej. Ta edycja szkolenia podstawowego jest szczególna, gdyż realizowana jest w ramach nowego projektu pt. „wakacje z WOT”. To projekt skierowany głównie do uczniów szkół średnich (pełnoletnich) oraz studentów, nauczycieli, którzy z racji trwającej nauki w roku szkolnym nie mają możliwości udziału w szkoleniu szesnastodniowym. Wśród nowych ochotników, którzy dzisiaj zgłosili się do WOT jest 37 uczniów (studentów) i 6 nauczycieli.

O tym jak tego typu projekty cieszą się popularnością wśród młodych obywateli, niech świadczy fakt że w tegorocznej edycji „ferii z WOT” w samej tylko lubelskiej brygadzie wzięło udział blisko 110 ochotników, natomiast łącznie w całych Wojskach Obrony Terytorialnej było to ponad 700 osób.
Pierwszy dzień „szesnastki” to załatwianie formalności, pożegnanie się z „cywilkami” i odbiór munduru, który niewątpliwie zmienia człowieka. Niedziela natomiast jest zarezerwowana na egzaminy ze sprawności fizycznej. Sprawność fizyczna to podstawa w wojsku, a zadaniem każdego żołnierza jest nieustanna praca nad kondycją fizyczną.
Pozostałe dni to ciężkie, intensywne szkolenie. W tym czasie rekruci zostaną przeszkoleni min. z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelectwa, taktyki, topografii,łączności, ratownictwa medycznego na polu walki i wielu innych dziedzin wojskowego rzemiosła. Szkolenie podstawowe to dla ochotników czas sprawdzenia samego siebie, walka ze swoimi słabościami, ze zmęczeniem, a niekiedy i z bólem.

Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się już 7 lipca br. w Janowie Lubelskim.

Szkolenie podstawowe to dopiero początek przygody z WOT. Przed żołnierzami w sumie trzy lata różnych szkoleń – indywidualnych, specjalisty, zgrywających, a także poligony, podczas których będą uczyć się od najlepszych żołnierzy – instruktorów. Dopiero po tym trzyletnim okresie oraz po uzyskaniu certyfikacji możemy mówić o w pełni wyszkolonym żołnierzu OT.

Kolejny termin szkolenia podstawowego w ramach projektu „wakacje z WOT” to 27 lipca br. do 11 sierpnia br.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” jest największą brygadą OT w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz.
Obecnie brygada liczy ponad 3300 żołnierzy, średnia wieku żołnierza OT to 32 lata.

( inf. kpt. Damian Stanula, oficer prasowy “Terytorialsów”)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.