Pracodawco, najwyższy czas na rejestrację w PUE ZUS!

Chcesz szybko dowiedzieć się o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika? Zarejestruj się bezpłatnie w portalu ZUS, który umożliwia obsługę zwolnień przez internet. To ułatwienie dla wszystkich pracodawców, a dla części z nich – także obowiązek.

Od grudnia lekarze będą wystawiać pacjentom wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. E-zwolnienia trafiają przez internet tylko do tych pracodawców, którzy mają dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Jeśli zakład pracy rozlicza składki za więcej niż pięciu zatrudnionych, ma obowiązek zarejestrować się w PUE. Jednak w Zamościu i powiecie zamojskim jest jeszcze około 140 pracodawców, którzy tego nie zrobili. To kłopot przede wszystkim dla chorych pracowników. Bo dopóki pracodawca nie ma profilu w PUE, trzeba mu dostarczać papierowe wydruki e-zwolnień lekarskich.

Dlaczego warto być na PUE?

Przez PUE pracodawca może otrzymać szybką wiadomość (sms lub e-mail) o tym, że jego pracownik dostał właśnie elektroniczne zwolnienie lekarskie. Portal pozwala na podgląd szczegółów e-zwolnienia. PUE ułatwia przygotowanie dokumentów do wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Pozwala również szybko skierować wybrane zwolnienie do kontroli ZUS.

Rejestracja pracodawcy w PUE to również ważna korzyść dla pracownika. Dzięki temu chory nie musi dostarczać wydruku e-zwolnienia swojemu szefowi.

ZUS zaprasza na szkolenia w Zamościu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców i biura rachunkowe na szkolenia z elektronicznych zwolnień lekarskich. W Inspektoracie ZUS w Zamościu najbliższe szkolenie odbędzie się 10 października o godz. 10.00 (ul. Kiepury 2). Można zapisać się telefonicznie pod numerem 84 627 13 33. Kolejne szkolenia z tego zakresu odbędą się w Zamościu 9 listopada i 7 grudnia. Szczegółowe informacje znajdują się w kalendarium na www.zus.

(materiał nadesłany, inf.  Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *