Pomnik Marszałka już w Zamościu – znamy termin odsłonięcia

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego stanąć ma przed Klubem 3 Batalionu Zmechanizowanego przy ul. Piłsudskiego. Jego odsłonięcie zaplanowano na 4 listopada.

Przypomnijmy pomysłodawcą budowy pomnika upamiętniającego Józefa Piłsudskiego, który czterokrotnie wizytował w Zamościu jest Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego powołany 5 grudnia 2015 r. Zamysłem jego działalności jest odbudowy istniejącego w latach 1933-1942 pomnika Józefa Piłsudskiego autorstwa Jakuba Juszczyka zniszczonego w sierpniu 1942 r. Pomnik usytuowany był przy ul. Piłsudskiego w miejscu istniejącego obecnie Klubu Batalionowego na terenie zamojskich koszar, w miejscu boiska sportowego gdzie rozgrywała mecze drużyna piłkarska Wojskowego Klubu Sportowego 3 Pułku Artylerii Legionów w Zamościu. Postać Marszałka wykonana została w całości  z piaskowca. Marszałek w postawie stojącej przedstawiony został z buławą w prawej ręce i drugą spoczywającą na rękojeści szabli u pasa okryty zarzuconym na ramiona wojskowym płaszczem. Postument został umieszczony na granitowym cokole. Cały pomnik, którego odsłonięcie odbyło się 13 sierpnia 1933 roku mierzył ok. 10m.

Współczesny, odlany z brązu pomnik Marszałka waży około 700 kg razem z cokołem z granitu ze Strzegomia będzie miał łącznie 7,7 m wysokości.

Pomnik umieszczony zostanie w obrębie zrewitalizowanego placu, przed Klubem 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Przygotowanie infrastruktury pod pomnik środkami w kwocie 2 mln złotych wesprze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Plac pod monumentem będzie wykonany z płyt granitowych o grubości 5 cm na podbudowie z tłucznia, dzięki czemu będą mogły tam wjeżdżać ciężkie pojazdy wojskowe. Teren zostanie uporządkowany i pojawią się nowe nasadzenia, które zwiększą jego atrakcyjność.

Foto: Prezydent Andrzej Wnuk z pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, źródło: fanpage Prezydenta Andrzeja Wnuka na Facebooku

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *