Policjanci pomagają bezpiecznie przetrwać zimę

W okresie jesienno – zimowym osoby samotne, bezdomne, w podeszłym wieku potrzebują szczególnej pomocy. Dlatego też policjanci z zamojskiej komendy systematycznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na utratę życia lub zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. Reagują też na sygnały od mieszkańców o potrzebie pomocy w zapewnieniu schronienia. W porę udzielona pomoc może uratować czyjeś życie.

Kiedy na dworze robi się chłodniej i temperatury powietrza spadają poniżej zera dzielnicowi z Zamościa, Komisariatu w Szczebrzeszynie oraz Posterunków Policji powiatu zamojskiego systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na utratę życia z powodu wychłodzenia organizmu. Policjanci kontrolują altanki ogródków działkowych, pustostany, klatki schodowe, piwnice, kanały ciepłownicze oraz inne opuszczone miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, potrzebujące pomocy.

Odwiedzają również mieszkania osób samotnych, schorowanych, w podeszłym wieku, którym trudno poradzić sobie z codziennymi czynnościami i nie potrafią same zadbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. Potrzebującym udzielają informacji, w jakich placówkach mogą otrzymać pomoc i schronienie, aby bezpiecznie przetrwać zimę. O osobach, którym należy pomóc informują ośrodki pomocy.

W czasie codziennych służb policjanci zwracają także uwagę na osoby nietrzeźwe. Człowiek pod wpływem alkoholu nie czuje zimna, jego organizm jest rozgrzany. Jednak alkohol grzeje tylko chwilowo, później organizm bardzo szybko się wychładza. Odpoczynek na ławce, czy przystanku autobusowym przy minusowej temperaturze dla osoby nietrzeźwej może skończyć się zamarznięciem.

Reagujemy również na zgłoszenia od mieszkańców naszego powiatu, którzy w trosce o los drugiego człowieka alarmują służby o potrzebie pomocy.

Jedynie wspólne działania policjantów i mieszkańców mogą sprawić, że nikt tej zimy nie straci życia z powodu wychłodzenia organizmu. Dlatego też apelujemy o reagowanie na osoby potrzebujące wsparcia. Pamiętajmy o osobach bezdomnych, starszych, samotnych, chorych, które potrzebują pomocy w zapewnieniu ciepłego kąta. Reagujmy również na nietrzeźwych, którzy o własnych siłach nie są w stanie bezpiecznie dotrzeć do domu. Alarmujmy służby dzwoniąc na numer 112. Taki telefon może uratować komuś życie. Pamiętajmy także o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pośrednictwem również można informować policjantów o osobach potrzebujących pomocy. Wystarczy wybrać kategorię zgłoszenia i na Mapie zaznaczyć miejsce pobytu osób zagrożonych wychłodzeniem. Policjanci na pewno sprawdzą każde tego typu zgłoszenie.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *