Podcienia kamienic przy ul. Staszica wypięknieją. Rusza przetarg na renowację
Dzięki wysokiej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasto Zamość przeprowadzi kompleksowy remont podcieni kamienic przy ul. Staszica. Ogłoszono już przetarg, który wyłoni wykonawcę prac.
Renowacja XVI‑wiecznych kamienic
Resort kultury pozytywnie ocenił dwa wnioski złożone przez zamojski samorząd w ramach programu „Ochrona zabytków”. Pierwszy z nich obejmuje prace konserwatorskie i restauratorskie w dwóch XVI‑wiecznych kamienicach przy ul. Staszica 21 i 23. Celem inwestycji jest przywrócenie ich oryginalnych walorów architektonicznych.
Z elewacji usunięte zostaną wtórne nawarstwienia, tynki zostaną oczyszczone i zdezynfekowane, a osłabione elementy – wzmocnione i zabezpieczone. Zdegradowane fragmenty tynków zostaną skute i zastąpione nowymi.
Kolejne kamienice również przejdą remont
Drugi wniosek dotyczy kamienic z przełomu XVI i XVII wieku, znajdujących się pod numerami: 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37 i 39. W ich przypadku zakres prac obejmuje m.in.:
- usunięcie samowolnie zamontowanych kabli, sygnalizatorów i elementów oświetlenia,
- wzmocnienie uszkodzonych konstrukcji ścian i sklepień,
- działania konserwatorskie przy elewacjach i podcieniach.
Ponad 1,9 mln zł dotacji
Na realizację obu zadań Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało miastu ponad 1,9 mln zł. To znaczące wsparcie, które pozwoli na odnowienie jednego z najbardziej charakterystycznych fragmentów zamojskiej starówki.
Przetarg już ogłoszony
Termin składania ofert w przetargu wyznaczono na 14 maja. Wybrany wykonawca będzie miał 5 miesięcy od podpisania umowy na realizację wszystkich prac.
/info. UM

