Oznakuj swój rower!

zycie_zamoscia_artykul2-300x169Wraz z nastaniem wiosny rozpoczął się sezon na rowerowe przejażdżki. Większość z nas korzystając ze słonecznej aury wyrusza na rowerowe szlaki. Niestety jak pokazują policyjne statystyki to również czas kiedy uaktywniają się rowerowi złodzieje. Tylko wczoraj zamojscy policjanci przyjęli dwa zgłoszenia o kradzieżach jednośladów. Aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Wczoraj dyżurny zamojskiej komendy przyjął dwa zgłoszenia o kradzieżach rowerów. Jeden z nich, marki Kross, skradziony został z piwnicy bloku przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu. Właściciel oszacował straty na 700 złotych. Drugi jednoślad, marki Romet, skradziono z terenu posesji w miejscowości Złojec. Straty oszacowano na kwotę 1300 złotych.

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną kradzieży jest pozostawienie roweru bez zabezpieczenia w miejscu ogólnie dostępnym : przed sklepem, blokiem czy też na klatce schodowej. Złodziejowi wystarczy kilka sekund by ukraść słabo zabezpieczony lub pozostawiony bez dozoru jednoślad. Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Doświadczenie pokazuje jednak, że można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko takiej kradzieży.

Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
– nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, balkonie, pod sklepem, bankiem, w piwnicy itp.
– wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia,
– jeżeli rower musisz zostawić w piwnicy dopilnuj aby drzwi i okna były dobrze zabezpieczone, uczul sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
– zachowaj kartę gwarancyjną roweru a jeśli już jej nie masz to spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, zrób zdjęcie – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży,
– ubezpiecz rower przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej – niektóre z nich stosują zniżki w przypadku gdy rower jest już oznakowany przez Policję.
– oznakuj swój rower! Procedura znakowania polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem indywidualnego oznaczenia. Jednoślad jest następnie rejestrowany w policyjnym systemie. Dzięki znakowaniu każdy rower nabywa indywidualny numer, po którym można ustalić jego właściciela. Policjanci znakują rowery bezpłatnie. Wystarczy zgłosić się do Komendy Miejskiej Policji w Zamościu z rowerem, dokumentem tożsamości i dowodem zakupu, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.00. Policjanci znakują też rowery przy różnego rodzaju festynach i piknikach rodzinnych. Najbliższa akcja znakowania jednośladów odbędzie się 17 czerwca 2016 roku w godzinach popołudniowych na Rynku Wielkim w Zamościu.

Info.: podinsp. Joanna Kopeć – oficer prasowy KMP w Zamościu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *