Nowy “Elektryczny” las dla mieszkańców Zamościa

Zamość uczestnicząc w projekcie Elektryczne Śmieci korzysta z czerwonych pojemników na mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W ramach projektu z Fundacją Odzyskaj Środowisko założona została również pasieka z recyklingu.  W minionym roku mieszkańcy Zamościa wzięli udział w programie Polska Stolica Recyklingu, gdzie rywalizowali w zbiórce elektrycznych śmieci. Teraz przyszedł czas na zieloną nagrodę.  W środę, 26 kwietnia o godzinie 12.00 przy ul. Altanowej, wspólnie posadzimy 140 drzew.

Zamość to perła renesansu i Miasto Idealne. A w takim mieście musi znaleźć się zieleń, tak przyjazna człowiekowi. My dziś też mamy szansę na stworzenie naszego lasu, który zostanie dla potomnych. Tym razem w ramach Smart Edukacji Ekologicznej prowadzonej przez Fundację Odzyskaj Środowisko 140 klonów jaworów i dębów szypułkowych wzbogaci przestrzeń miejską. Jest to podziękowanie skierowane do mieszkańców za aktywną zbiórkę elektrycznych śmieci zaznacza Krzysztof Kieszkowski z Fundacji. Odpowiedzialne postępowanie z niebezpiecznymi odpadami pozwala na wzbogacenie przestrzeni miejskiej o zielony Elektryczny Las. Chcemy, aby ten obszar miasta stał się symbolem, że wspólne działania mają sens, a przede wszystkim wspierają miejską bioróżnorodność stwarzając azyl dla ptaków, owadów, a za kilka lat powstanie zielone miejsce i płuca dla mieszkańców.

Sadzonki drzew zostaną dostarczone do Zamościa z Nadleśnictwa Strzelce. Klony to piękne drzewa, które dzięki rozbudowanym koronom potrafią skutecznie chronić przed zbyt wysoką temperaturą w miastach, a dodatkowo stanowią cenne siedlisko dla ptaków podkreśla nadleśniczy Krzysztof Gronek. Tereny zielone w miastach to dobre miejsce do spacerów, wypoczynku, a także poprawy jakości powietrza. Dzięki edukacji „elektryczny las” będzie stanowił cenne uzupełnienie dla idei recyklingu i gospodarki obiegu zamkniętego. Postępując odpowiedzialnie z elektrycznymi śmieciami pozwalamy na pozyskanie z nich cennych surowców, oszczędzając w ten sposób energię i wodę niezbędną do ich pozyskania – zwłaszcza w kontekście metali ziem rzadkich mówi Monika Nawrot z Fundacji. Ponadto działania takie jak sadzenie drzew, łąk kwietnych czy zakładanie pasiek edukacyjnych wspiera rozwój bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej.

Na zaproszenie Urzędu Miasta, Fundacji Odzyskaj Środowisko i Organizacji Odzysku AURAEKO w sadzeniu elektrycznego lasu w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu wezmą udział dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Zamościu oraz uczniowie z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Zamościu.

Wszystkie osoby, które, chcą wziąć udział w akcji serdecznie zapraszamy na godzinę 12.00 – będzie można posadzić drzewo, zapytać przedstawicieli Fundacji co mają wspólnego pszczoła i pralka, a leśnicy pokażą piękno lasu, który powstanie także w Zamościu.

Partnerzy projektu: AURAEKO, projekt Elektryczne Śmieci, MB Recycling, Maya Victory, Nadleśnictwo Strzelce

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *