Nowości w Zamościu

1.Przekroczone stężenie pyłów w powietrzu

Ostrzegamy, stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu rośnie wraz z malejącą temperaturą powietrza. W ostatnich dniach odnotowano temperatury dochodzące nawet -12˚C, co przyczyniło się do intensywniejszego palenia w piecach. Niestety nie zawsze mieszkańcy stosują właściwe paliwa, a do pieca trafiają śmieci, co w efekcie powoduje silne zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi pyłami. Według danych stacji pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu, w ostatnich dniach poziom pyłu PM 10 przekroczył dopuszczalne normy wzrastając nawet do 92 mikrogramów na metr sześcienny. Najwyższe pomiary odnotowano w godzinach porannych i około godziny 21:00. Miasto Zamość zwraca się z prośbą do mieszkańców o palenie w piecach paliwami, do tego przeznaczonymi.

2.Energooszczędne oświetlenie ratusza

Na początku stycznia zamontowano i uruchomiono 18 nowych punktów oświetleniowych skierowanych na wieżę Ratusza, które zastąpiły przestarzałe elementy. W ramach zawartej umowy wykonano również zmianę sterowania i wymianę oświetlenia zegara.

Jest to kolejna część prac w zakresie konserwacji iluminacji Ratusza. W 2016r. zmodernizowano oświetlenie schodów (wraz z poprawą elewacji i malowaniem) oraz części obiektu. W ubiegłym roku zdemontowano wyeksploatowane urządzenia i przewody pochodzące z końca lat 70.

3.Nowe kładki

W ubiegłym tygodniu podpisano umowę na roboty naprawcze kładek nad torami kolejowymi. Obiekty zostały wykonane w ramach programu „Zamość Miasto UNESCO Pomnik Historii RP…” i oddane do użytku w 2012r.

Konieczność wykonania prac wynika z przeglądu okresowego przeprowadzonego stosownie do przepisów Prawa budowlanego. Koszt remontu wynosi ok. 15tys. Termin realizacji prac zależy od warunków atmosferycznych – maksymalnie do końca maja br.

4.Warsztaty w Zoo

Zamojskie zoo zaprasza na ucztę – warsztaty dla dzieci dotyczące żywienia zwierząt i wspólne przygotowywanie posiłków dla mieszkańców naszego ogrodu. Zajęcia będą odbywały się w ferie zimowe, we wtorki i czwartki od godz 10.00. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc.

Więcej informacji na plakacie i w regulaminie na stronie www.zoo.zamosc.eu.

5.Odpady komunalne

“Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zamość uprzejmie przypomina, że odpady komunalne pochodzące od mieszkańców miasta Zamościa typu: elektrośmieci i wielkogabarytowe, choinki (po okresie bożonarodzeniowym) powinny być gromadzone przy altanach lub w wiatach śmietnikowych. Odpady te odbierane będą wyłącznie w systemie zbiórek mobilnych w terminach zgodnych z “Harmonogramem odbioru” przekazanym wcześniej przez Wykonawcę tej usługi tj. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Zamościu. Odpady pozostawione poza tymi terminami nie będą odbierane przez Wykonawcę, powinny być dostarczone bezpośrednio i na własny koszt do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przez administratora zarządu lub wspólnoty. Przypomina się jednocześnie o obowiązku selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.”

mgr Piotr Zając

Informacje dostarczył Marek Gajewski.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *