Miłośnicy historii z Europy poznają losy zamojskich Sybiraków.

31 stycznia Stowarzyszenie Heureka Generator rozpoczęło realizację międzynarodowego, historycznego spotkania młodzieży zatytułowanego „Chodź, opowiem ci historię… Szept zesłańców”. Młodzi ludzie z Polski, Czech, Cypru, Rumunii i Węgier przystąpili już do wspólnej pracy nad głównym celem projektu, którym jest przeprowadzenie wywiadów i stworzenie polsko – angielskiej publikacji zawierającej opowieści ludzi, którzy w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu byli zesłani w głąb Rosji – na Syberię i do Kazachstanu.
Wywiadów zgodzili się udzielić: Pani Barbara Szleszyńska-Malec, Pani Kazimiera Kolasowska, Pani Weronika Cybulska, Pan Zbigniew Kruk, Pan Władysław Sitkowski i Pan Józef Mołodecki. Rozmowy zostaną przeprowadzone 4 lutego, w godzinach 10.30 – 13.30 w Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej „Luneta”, a z najstarszymi Sybirakami – w ich domach prywatnych. 8 lutego, w godzinach popołudniowych na Rynku Solnym odbędzie się happening promujący pracę międzynarodowej grupy.
Młodzi miłośnicy historii spotykają się w Zamościu już po raz trzeci. W roku 2015 poznawali losy Dzieci Zamojszczyzny, a w roku 2016 – dzieje partyzantów na tle wydarzeń Powstania Zamojskiego. Umożliwia im to europejski program Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ,,Młodzież ”;. Efektem projektów jest zawsze anglojęzyczna publikacja, którą uczestnicy rozprowadzają i rozpropagują w swoich krajach.
Wszystkie projekty odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamościa, a aktualny – także pod patronatem Związku Sybiraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.