Mieszkanka Zamościa przekazała oszustom 130 tysięcy złotych

78-letnia mieszkanka Zamościa dała się zmanipulować oszustom podającym się za córkę i policjanta. Przekonana, że pomaga córce uniknąć więzienia za spowodowanie wypadku z udziałem pieszej przekazała oszustom 130 000 złotych. O tym, że padła ofiara przestępców dowiedziała się dopiero po fakcie, kiedy o całej historii opowiedziała swojej wnuczce. Policjanci poszukują sprawców i po raz kolejny apelują o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści manipulują i grają na uczuciach osób starszych, bez skrupułów odbierając im oszczędności życia.

Wczoraj policjanci z Zamościa zostali powiadomieni, że na numer stacjonarny 78-letniej mieszkanki naszego miasta zadzwoniła kobieta. Podała się za jej córkę i powiedziała, że spowodowała wypadek na przejściu, gdzie potrąciła kobietę w ciąży, stan pieszej jest ciężki. Dodała, że jest przy niej policjant, który pomoże jej uniknąć więzienia, jeśli zostaną wpłacone pieniądze. Do rozmowy włączył się rzekomy policjant i powiedział, że po rozmowie z prokuratorem ustalił, że córce grozi 8 lat więzienia, nie poniesie odpowiedzialności, jeśli wpłaci tytułem kaucji 180 tysięcy złotych. 78-latka powiedziała, że nie ma pełnej kwoty, ma 130 000 złotych. Mężczyzna zgodził się na tę kwotę, następnie kazał 78-latce sporządzić odręczne pismo w kilku egzemplarzach. W jego treści kobieta podała swój PESEL i numer dowodu osobistego oraz informację, że doszła do porozumienia z prokuratorem rejonowym, wpłaca kaucję dzięki, której córka nie będzie oskarżana. W piśmie dodała, że nie oczekuje od córki zwrotu pieniędzy. Pisma miały być przekazane do Policji i sądu. Po tym mężczyzna poprosił 78-latkę o przygotowanie oszczędności, po które zgłosi się pewna osoba. Po chwili do mieszkania pokrzywdzonej przyszedł mężczyzna, któremu bez słowa przekazała spakowane w reklamówkę pieniądze.

78-latka przed przekazaniem pieniędzy nie kontaktowała się z córką, aby sprawdzić prawdziwość opowiadanej historii. Dopiero kilka godzin później o zdarzeniu dowiedziała się wnuczka pokrzywdzonej, która wytłumaczyła babci, że padła ofiarą oszusta. Wspólnie przyszły na komendę i zgłosiły sprawę policjantom.

Oszustwa przybierają różne formy, sprawcy podają się za członków rodziny, za przedstawicieli różnych instytucji lub funkcjonariuszy różnych służb, wymyślają różne legendy. Jednak w kontaktach z nieznajomymi zawsze należy zachować ostrożność. Za kogo druga osoba by się nie przedstawiała należy zachować rozwagę i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom. Zawsze przed podjęciem decyzji o finansowe wsparcie krewnego należy zweryfikować, czy oby na pewno rozmawiamy z osobą, za którą podaje się telefoniczny rozmówca. Gdy „dziwna” rozmowa telefoniczna wzbudzi Nasze podejrzenie nie zwlekając należy powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Czujność i ograniczone zaufanie może uchronić Nas przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *