Mieszkańcy Zamościa nie dali się oszukać

Oszuści kolejny raz próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców Zamościa. Dzwoniąc do starszych osób podawali się za krewnych i informowali o spowodowaniu rzekomego wypadku. Następnie nie licząc się z uczuciami starszych osób prosili o pieniądze, które miały pomóc w polubownym zakończeniu sprawy. Mieszkańcy naszego miasta nie dali się nabrać, a o podejrzanych telefonach informowali policjantów.

We wszystkich przypadkach wymyślone przez oszustów historie były podobne. Na telefony stacjonarne seniorów dzwoniła kobieta lub mężczyzna. Przedstawiając się za córkę lub syna zdenerwowanym głosem informowali o śmiertelnym potrąceniu pieszego na przejściu. Następnie twierdzili, że są sprawcami tego zdarzenia. Wskazywali, że sprawę można załatwić polubownie jednak potrzebują pieniędzy. W tym miejscu padała prośba o pieniądze. Kwoty pożyczek były różne od 160 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach do rozmowy włączał się rzekomy policjant, co miało uwiarygodnić opowiadaną historię.

Na szczęście mieszkańcy naszego miasta zachowali czujność i nie dali się oszukać. Seniorzy od razu orientowali się, że dzwonią do nich oszuści i rozłączali połączenia. Niektórzy z nich dopytywali o szczegóły zdarzenia, co powodowało u oszustów zdenerwowanie i w konsekwencji kończenie rozmowy. O nieuczciwych zamiarach rozmówców seniorzy powiadomili zamojską policję.

Apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami, których nie znamy. Czujność i ograniczone zaufanie może uchronić nas przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić nasze oszczędności. Pamiętajmy, przed zdecydowaniem się na pożyczenie pieniędzy osobie bliskiej sprawdźmy dokładnie czy rzeczywiście wspieramy finansowo krewnego i czy nie jest to próba oszustwa. Gdy telefon o finansowe wsparcie wzbudza podejrzenie należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.
starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *