“Merylin Mongoł” czyli trzygodzinna opowieść o wielkich marzeniach

Już dzisiaj (6 lipca) na widzów w Zamojskim Domu Kultury czeka przedostatni spektakl w ramach tegorocznego 43. Zamojskiego Lata Teatralnego.

„Merylin Mongoł” Teatru Latarnia z Białegostoku  jest opowieścią o wielkich i pięknych marzeniach.

Spektakl miał premierę w konkretnej atmosferze prywatnego domu, a dokładniej starej chaty przy ulicy Pionierskiej 2 w Białymstoku, w ramach autorskiego projektu “CHATA NA WYGODZIE”. Zamiast teatralnych scenografii –  parę krzeseł (tworzących intymną widownię) wciśniętych w kąt pokoju, po którym chodzą bohaterowie dramatu. Pomiędzy nimi i widzami pałęta się pies, od czasu do czasu przez uchylone okno, skąd dobiega nas warkot samochodów jeżdżących przy pobliskiej drodze, wskoczy kot. W powietrzu unoszą się opary mocnego alkoholu i papierosów bez filtra, z góry słychać uciążliwego sąsiada hałasującego “u siebie”, a czas odlicza kapiąca woda ze starego kranu. Widz staje się tu niemym uczestnikiem ludzkich dramatów dziejących się na paru metrach kwadratowych. Obraz przestrzeni mieszkalnej współgra z nieuporządkowanymi losami bohaterów Merlin Mongoł.

Spektakl nastawiony jest na przyswajanie się do nowych pomieszczeń, chat, kamienic. Konkretna przestrzeń zostaje wypełniona słowami i czynami postaci dramatu Nikołaja Kolady w reżyserii Mateusza Tymury, takimi jak : Aleksiej (“przyjezdny”; wiedziony rozprzestrzenianiem swojej filozofii naprawy Świata, zabiera się do napisania powieści), Misza (“swój”; sąsiad z góry, który silną ręką trzyma wszystkich znajdujących się w “jego przestrzeni”), Inna (siostra Olgi, “swoja”), Olga (tytułowa Merlin Mongoł, “swoja”).

Autor dramatu – Nikołaj Kolada

Koncepcja, reżyseria – Mateusz Tymura

Współpraca scenograficzna – Monika Kwiatkowska

Muzyka – TATU06

Występują: Magdalena Czajkowska, Paula Czarnecka, Błażej Piotrowski, Błażej Twarowski

Początek spektaklu o godz. 19. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w sekretariacie ZDK-u także na godzine przed spektaklem.

 

 

 

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *