„Lekcje z ZUS” wracają do szkół

Jak działają ubezpieczenia społeczne? Skąd biorą się emerytury? Dowiedzą się tego uczniowie szkół średnich, które przystąpią do projektu „Lekcje z ZUS”.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza szkoły ponadpodstawowe i ich uczniów do udziału w nowej edycji projektu edukacyjnego o ubezpieczeniach społecznych. To cykl czterech lekcji o zasiłkach, emeryturach, ubezpieczeniach i prowadzeniu własnej firmy. Z każdym rokiem bierze w nich udział coraz więcej osób. W ubiegłym roku – 47 tys. uczniów z prawie tysiąca szkół w Polsce.

– Ta praktyczna wiedza przyda się młodym ludziom w przyszłości. Od lat biorę udział w projekcie„Lekcje z ZUS” i zauważam, że korzystają z niego nie tylko uczniowie. To, czego dowiedzieli się podczas zajęć, przekazują dalej swoim rodzicom – mówi Małgorzata Mańkowska, nauczycielka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie.
ZUS zapewnia szkołom materiały dydaktyczne potrzebne do poprowadzenia zajęć. – Scenariusze lekcji, zeszyty ćwiczeń i prezentacje multimedialne udostępniamy na stronie internetowej. Można też zgłosić się po nie bezpośrednio do oddziałów ZUS. Jeśli znajdą się nauczyciele chętni do udziału w lekcji pokazowej, by zapoznać się z całym materiałem, to również zapraszamy do kontaktu z nami – dodaje Maria Piwińska, koordynator projektu w Oddziale ZUS w Lublinie.

Szkoły mogą przystąpić do projektu w każdej chwili, ale warto zrobić to właśnie teraz, by jeszcze w tym roku zgłosić uczniów do udziału w olimpiadzie z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Termin na zgłoszenia do olimpiady mija 13 listopada. Pierwszy szkolny etap odbędzie się pod koniec listopada.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i łatwiejszy start na studia. Wiele szkół wyższych gwarantuje laureatom indeksy (m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) lub dodatkowe punkty w rekrutacji na studia (w tym trzy zamojskie szkoły wyższe). Informacje o „Lekcjach z ZUS” i olimpiadzie można znaleźć na www.zus.pl/edukacja.

Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *